16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

60 نفر در بمب گذاری های دمشق کشته شدند

دست کم 60 نفر در انفجارهای نزدیک به “حرم سیده زینب” در جنوب دمشق پایتخت سوریه کشته شدند. این خبر را خبرگزاری دولتی سوریه، سانا در روز یکشنبه منتشر کرد.
گروه “دولت اسلامی” در شبکه های اجتماعی مسئولیت حملات روز یکشنبه را برعهده گرفته است. انفجار سه بمب نزدیک آرامگاه مورد احترام شیعیان رخداد که داعش در عراق نیز آنها را هدف قرار می دهد.
ابتدا دو بمب گذار انتحاری خود را منفجر کردند و به دنبال تلاش ها برای کمک رسانی به قربانیان، یک خودروی بمب گذاری شده در منطقه “سیده زینب” دمشق منفجر شد.
بر اساس گزارش ها، نیروهای نظامی شیعه در میان کشته شدگان هستند. این منطقه قبلا نیز مورد حمله قرار گرفته بود.
این انفجارها در حالی روی می دهد که دولت سوریه در روزهای اخیر گفته است در جنگ با نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به پیروزی های قابل توجهی دست یافته است.
مذاکرات اپوزیسیون با فرستاده سازمان ملل
حملات روز یکشنبه در شرایطی روی می دهد که گروه اصلی مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، با استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل متحد، در ژنو گفتگو می کند.
این گفتگو در مورد مسائلی است که آنها می خواهند پیش از شرکت در مذاکرات صلح با دولت سوریه حل و فصل شود.
از جمله درخواست های این گروه که “کمیته عالی مذاکرات” نام دارد، برداشته شدن محاصره مناطق تحت کنترل مخالفان از سوی نیروهای دولتی و همچنین توقف حملات هوایی روسیه به این مناطق است.
یک سخنگوی “کمیته عالی مذاکرات” روز شنبه گفت حضور این گروه در ژنو ابتدا به خاطر مذاکره در مورد مسائل انسانی است و سپس می توان مذاکرات بیشتری انجام شود.
در همین حال، نمایندگان گروه های کردی سوریه که با دولت سوریه نیز می جنگند گفتند از آنها برای شرکت در گفتگوهای ژنو دعوت نشده است و بخشی از مذاکرات صلح نخواهند بود. ترکیه با شرکت آنها در مذاکرات مخالفت کرده است و می گوید این گروه ها با گروه تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه که با ارتش این کشور حدود 30 سال جنگیده، ارتباط دارند.
جان کری: دمشق برای کمک رسانی به مردم مسئولیت دارد
روز یکشنبه جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در سخنانی تاکید کرد رژیم سوریه برای تسهیل در تحویل کمک های انساندوستانه به نواحی تحت محاصره در سوریه مسئولیت اساسی دارد.
او از هر دو سوی شرکت کننده در مذاکرات صلح سوریه خواست با بهره‌برداری از فرصت پیش آمده، به پیشرفتی مشخص دست یابند.
جنگ داخلی سوریه نزدیک به پنج سال طول کشیده است و بیش از 250 هزار کشته و میلیون ها آواره برجا گذاشته است که بسیاری از آنها به اروپا هجوم برده اند. این جنگ همچنین به ظهور گروه تروریستی داعش منجر شد.
در همین حال، نیروهای دولت بشار اسد، با حمایت هوایی روسیه توانستند طی روزهای اخیر پیروزی هایی در حما و حلب بدست آورند. تحلیلگران می گویند دولت سوریه انگیزه کمی برای مذاکره با یک اپوزیسیون ضعیت و از هم گسیخته دارد