16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

افزایش «10 برابری» معتادان خیابانی در ایران طی 8 سال

یک عضو مجمع تشخیص مصلت نظام در ایران ضمن انتقاد از «بی‌توجهی» مجلس نهم و همچنین دولت گذشته نسبت به مسئله اعتیاد، از افزایش 10 برابری معتادان خیابانی در ایران طی 8 سال گذشته خبر داد.
سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضای مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران روز دوشنبه 3 اسفند در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، به انتقاد از آنچه «انفعال» مجلس نهم در حوزه پیشگیری از اعتیاد نامید پرداخت.
آقای صفاتیان، با اعلام اینکه «مجلس نهم توجه خاصی به حوزه اعتیاد نداشت و در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز اقدامات خاصی انجام نداد»، گفت:‌ «تعداد معتادان خیابانی طی 8 سال گذشته 10 برابر شد، این در حالی است که برخی معتقدند تعداد معتادان، ثابت مانده اما این موضوع را در جامعه مشاهده نمی‌کنیم.»
این مسئول پیشگیری از اعتیاد در ایران در ادامه با اشاره به اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در سال 1389 در مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: «ماده 45 قانون مبارزه با مواد مخدر به مجلس اجازه می‌دهد که بتواند بندهایی از این قانون را اصلاح کند.»
به گفته آقای صفاتیان، «مجلس نهم 4سال فرصت داشت که بندهایی از این قانون را به نفع جامعه در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد اصلاح کند که متاسفانه به این موضوع ورود نکرد.»
عضو مجمع تشخیص مصلت نظام، در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر تغییر الگوی مصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها گفت: «در بند شش سیاست‌های کلان نظام که در سال 1386 تدوین شد مصوب کردیم به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که معتادان از مواد کم‌خطر به سمت پرخطر نروند اما در عمل برعکس شد به طوری که انگار کل هزینه‌های انجام شده در راستای حرکت معتادان به سمت مواد پرخطر است.»
آقای صفاتیان پیشتر از اعتیاد 300 هزار نفر به ماده مخدر شیشه خبر داده بود.
او اواسط بهمن ماه در گفت‌وگویی با ایلنا اعلام کرده بود که طی 9 ماه ابتدایی سال جاری، دو هزار و 274 معتاد در ایران به دلیل عوارض ناشی از اعتیاد جان باخته‌اند.
در همین رابطه، شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور ایران در امور زنان و خانواده اعلام کرده بود که «الگوی مصرف مواد مخدر در بین دختران بر عکس مردان که بیشتر مواد سنتی است، به سمت مصرف مواد صنعتی و روانگردان‌ها تغییر یافته که جای تأمل و نگرانی دارد.»
پیشتر در خرداد ماه امسال، نجیب حسینی، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفته بود که اعتیاد در زنان که قبلاً پنج درصد بوده به 10 درصد رسیده است.
این مقام مسئول افزوده‌بود که برای پیشگیری از این موضوع برای اولین بار در ستاد مبارزه با مواد مخدر کمیته زنان تشکیل شده است.
دهم آبان امسال هم پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، خبر داده بود که آمار مرگ و میر زنان معتاد در سال 93 نسبت به سال پیش از آن، 33 درصد افزایش یافته است.
او گفته بود که تعدادی از زنان «پس از مصرف شیشه به سمت ترامادول و سایر روانگردان‌ها می‌روند و چندمصرفی مواد باعث اوردوز و در ‌‌نهایت مرگ آن‌ها می‌شود».
همچنین در آمار دیگری، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران در شهریورماه امسال، اعلام کرده بود که 5.1 تا 2 درصد مردم ایران به مواد مخدر اعتیاد دارند

Leave a comment