16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

بازداشت «ده‌ها» زائر ایرانی بدون ویزا در عراق

چند روز پس از گفته‌های رئیس سازمان حج و زیارت ایران درباره دستگیری «حدود 300 ایرانی» در عراق به دلیل نداشتن ویزا، یک مقام این سازمان نیز از دستگیری «چند گروه 10 تا 20 نفره» از ایرانیانی خبر داد که بدون ویزا برای مراسم اربعین به عراق سفر کرده بودند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، مصطفی قاسمی، نماینده سازمان حج و زیارت ایران در عراق، روز سه‌شنبه، 10 آذر، تعداد دقیق بازداشت‌شدگان را اعلام نکرد، اما در عین حال گفت که «تعداد آنها قابل ملاحظه نیست».
سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران، روز ششم آذر خبر داده بود که 200 تا 300 ایرانی که بدون ویزا برای شرکت در مراسم اربعین به عراق سفر کرده بودند، دستگیر و به ایران بازگردانده شده‌اند.
در همین حال، به گفته علی نجات سلیمانی، مدیرکل سیاسی استانداری ایلام، 200 شهروند افغان نیز که می‌خواستند بدون ویزااز مرز مهران به عراق بروند بازگردانده شده‌اند.
در هفته‌های گذشته مقامات وزارت کشور و وزارت خارجه ایران بارها به زائران ایرانی در مورد سفر غیرقانونی به عراق هشدار داده‌اند.
در همین حال، به گزارش خبرگزاری مهر، حسن قشقاوی، معاون وزیر خارجه ایران، روز پنج‌شنبه پنجم آذر، گفته بود که «ورود بدون ویزا به کشور عراق تا شش سال حبس دارد».
با این حال وزارت کشور عراق روز نهم آذرماه اعلام کرد که ده‌ها هزار زائر ایرانی بدون ویزا پس از «هجوم» به نقطه‌ای در مرز دو کشور مرزبان‌ها را زخمی کرده و موانع را از بین برده‌اند.
در همان روز حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور ایران، نیز اعلام کرده بود که مسیرهای منتهی به مرز ایران و عراق در شهر مهران به دلیل «بی‌نظمی‌های» به وجود آمده توسط زائران بدون ویزا مسدود شده است.
آقای ذوالفقاری پیش از این از ایجاد «لایه‌های مختلف اطلاعاتی و امنیتی» برای امنیت زائران اربعین توسط دولت عراق و با کمک «مستشاری» ایران خبر داده بود.
در همین حال نماینده سازمان حج و زیارت ایران در عراق در بخش دیگری از سخنان خود گفت که تاکنون «کوچک‌ترین مشکل امنیتی» برای زائران اربعین پیش نیامده است.
درهمین زمینه خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه به نقل از پایگاه خبری «العهد» خبر داد که ظرف دو روز گذشته سه حمله انتحاری علیه زائران اربعین خنثی شده است.
بر اساس این گزارش، سعد معن، سخنگوی فرماندهی عملیات بغداد، در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور در جنوب بغداد فردی را که قصد داشت با کمربند انتحاری زائران اربعین را در مسیر شهر کربلا هدف قرار دهد، بازداشت کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، پیش از این نیز دو عملیات انتحاری در اطراف بغداد خنثی شده است.
روز جمعه، 21 آذر 93، همزمان با سفر شیعیان برای برگزاری مراسم اربعین در عراق، بر اثر انفجار شش خمپاره در شهر کربلای عراق «یک نفر» کشته و «چهار نفر» مجروح شدند. هیچ یک از کشته‌ها و مجروحان ایرانی نبودند.
مقامات دولت ایران پیش‌بینی کرده‌اند که امسال بیش از دو میلیون ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین به عراق سفر کنند.
بر اساس گزارش‌ها، سال گذشته 17 تا 20 میلیون زائر شیعه برای شرکت در این مراسم به عراق سفر کرده بودند.
اربعین حسینی مراسمی است که در روز چهلم کشته شدن امام سوم شیعیان در صحرای کربلا همه ساله برگزار می‌شود و یکی از پرازدحام‌ترین مراسم دینی اسلامی متعلق به شیعیان است