16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

در واکنش به گزارش ویکی‌لیکس: فرانسه سفیر آمریکا را احضار کرد

در حالی که وب‌سایت ویکی‌لیکس وعده افشاگری بیشتر درباره جاسوسی آمریکا از فرانسه را داده است، فرانسه روز چهارشنبه، سوم تیرماه، در واکنش به این اقدام دولت ایالات متحده سفیر این کشور را احضار کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، در همین روز و پس از جلسه اضطراری دولت خود اقدام آمریکا را «غیر قابل قبول» خوانده است.
وزارت امور خارجه فرانسه نیز سفیر آمریکا در این کشور را برای ادای توضیحات احضار کرده است.
خبرگزاری رویترز در گزارش خود می‌گوید که سفارت آمریکا در پاریس از اظهار نظر در این باره خودداری کرده، اما شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که اولاند هدف جاسوسی و شنود ایالات متحده نیست.
پیشتر دولت فرانسه در روز چهارشنبه در پی انتشار اطلاعاتی مبنی بر جاسوسی آمریکا از روسای جمهوری فرانسه، «جاسوسی متحدان از یکدیگر را غیرقابل‌قبول» دانسته و این اقدام را محکوم کرده بود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، استفان لو فول، سخنگوی دولت فرانسه، کمی پیش از برگزاری نشستی فوری در پاریس به ریاست فرانسوا اولاند و با حضور وزیران اصلی و مسئولان بلندپایه دفاعی و اطلاعاتی فرانسه گفت: «پذیرش این کار (جاسوسی) بین متحدان غیرقابل‌قبول و دشوار است.»
به گفته سخنگوی دولت فرانسه، «وقتی ما در حال مبارزه با تروریسم هستیم، این که یکی از شرکا از سایرین جاسوسی می‌کند، دشوار و غیرقابل درک است».
فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، صبح روز چهارشنبه در واکنش به جدیدترین اسناد افشاشده در وب‌سایت افشاگر ویکی لیکس، اعضای شورای دفاعی و امنیت ملی این کشور را در جلسه‌ای اضطراری در کاخ الیزه گرد هم آورد تا درباره ماهیت اخبار منتشرشده و نتیجه‌گیری در مورد آن صحبت کنند.
وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس در دور تازه‌ای از انتشار اسناد محرمانه اعلام کرد که آژانس امنیت ملی آمریکا در طول نزدیک به یک دهه از ژاک شیراک و نیکلا سارکوزی، روسای جمهوری سابق فرانسه، و فرانسوا اولاند، رئیس‌ جمهوری کنونی، و تعدادی از وزیران و مقامات ارشد پارلمانی و دیپلماتیک فرانسه جاسوسی کرده است.
آخرین سند افشاشده به ماه مه 2012میلادی، اردیبهشت سه سال قبل و تنها چند روز پس از پیروزی آقای اولاند در انتخابات ریاست جمهوری تعلق دارد.
بخشی این سند از نشست‌های مخفی رئیس جمهوری فرانسه برای بررسی عواقب خروج یونان از حوزه یورو حکایت دارد.
ویکی‌لیکس وعده داده است که درباره جاسوسی آمریکا از فرانسه اسناد بیشتری را منتشر خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، شورای امنیت ملی کاخ سفید، در واکنش به انتشار این اسناد، اعلام کرد که قصد ندارد در این‌ باره اظهار نظر کند.
پیش‌ از این ویکی‌لیکس با انتشار اسنادی از شنود گفت‌وگوهای محرمانه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و جاسوسی از او توسط آژانس امنیت ملی آمریکا خبر داده بود که با واکنش مقام‌های دولت آلمان همراه شد

Leave a comment