16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436
+1 (818) 783-0000

برندگان جوایز 2016 پولیتزر معرفی شدند

جایزه امسال خدمات عمومی پولیتزر به آسوشیتدپرس به خاطر گزارشی تحقیقی درباره برده داری در صنعت ماهیگیری در جنوب آسیا اعطا شد. گزارشی که به آزادی نزدیک به دو هزار برده اهل میانمار منجر شد.
آسوشیتدپرس جایزه پولیتزر سال 2016 را به خاطر یک سال و نیم تلاش چهار تن از خبرنگارانش برای شرح و ثبت حال کارگران اهل میانمار و دیگر کشورها در روستایی در اندونزی دریافت کرد.
کتلین کرول، از مدیران آسوشیتدپرس گفت: “شما می دانید که ما چقدر به کار فوق العاده ای که این زنان انجام داده اند افتخار می کنیم. خانم ها دست ها را بالا ببرید. گزارش آن ها از برده داری در صنعت ماهیگیری از پشت این کامپیوترها به اصلاحات وسیع و آزادی بیش از دو هزار برده منجر شد. امروز من افتخار می کنم به شما بگویم که به خاطر این گزارش آسوشیتدپرس مدال طلای پولیتزر در بخش خدمات عمومی را دریافت کرده است.”
گزارش آسوشیتدپرس شرح حال مردانی عمدتا اهل میانمار است که در خشکی و بر روی آب به بیگاری گرفته شده اند و اوقات فراغتشان را در قفس زندانی اند. بعضی در قایق های ماهیگیری جان خود را از دست می دهند، بعضی دچار نقص عضو می شوند.
گزارش های آسوشیتدپرس و عکس ها و ویدیوهای منتشر شده از اوضاع این افراد نهایتا به آزادی هزاران ماهیگیر و کارگر دربند، توقیف میلیون ها دلار پول و فشار و نظارت بیشتر بر کارخانجات پوست گیری میگو در تایلند انجامید.
استر ثوسان نویسنده اهل میانمار آسوشیتدپرس است. او گفت: “برای من بزرگترین جایزه، آزادی همه این مردان سرزمینم است که به خانه هایشان برگشته اند. این بزرگترین جایزه برای من است.”
اهدای جوایز پولیتزر در سال 1917 میلادی توسط ژورف پولیتزر، ناشر و روزنامه نگار آمریکایی بنیانگذاری شد.
لوس آنجلس تایمز به خاطر پوشش حمله تروریستی مرگبار سان برناندینو جایزه خبر فوری را دریافت کرد.
دیگر جوایز پولیتزر 2016 به روزنامه نیویورک تایمز به خاطر گزارش درباره فقر و بدبختی زنان افغان و خبرگزاری رویترز برای انتشار تصاویر پناهجویان تعلق گرفت.
نویسندگان کتاب های پرچم های سیاه درباره داعش، و همدرد، داستان سقوط ویتنام جنوبی در سال 1975 نیز جایزه پولیتزر دریافت کردند.

Leave a comment