16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

وعده وزیر دفاع: امضای قرارداد جدید اس ۳۰۰ بین ایران و روسیه

وزیر دفاع جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، 27 مردادماه، از امضای متن قرارداد جدید بین تهران و مسکو برای خرید سامانه دفاعی اس 300خبر داد. به گفته این مقام، این قرارداد جدید احتمالا هفته آینده امضا می‌شود.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، حسین دهقان، وزیر دفاع در دولت حسن روحانی، روز سه‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که تیم‌های کارشناسی از دو کشور ایران و روسیه قرارداد خرید سیستم موشکی اس 300 را به‌روز کرده‌اند و این قرارداد «این هفته یا هفته بعد امضا می‌شود».
آقای دهقان زمان تحویل این سامانه موشکی به ایران را نیز «فاصله کوتاهی پس از امضای قرارداد» عنوان کرده، اما زمان دقیق آن را مشخص نکرده است.
ايران و روسيه در سال 2007 قراردادی را امضا کردند که به موجب آن مسکو تعهد کرد در قبال دريافت حدود 800 ميلیون دلار چند پدافند ضد هوايی اس 300 به تهران تحويل دهد.
اين پدافند ضدهوايی از قدرتمندترين پدافندهای جهان به شمار می‌رود و می‌تواند هواپيماها و موشک‌ها را هدف قرار دهد.
با این حال سه سال بعد یعنی در سال 2010 و با بالا گرفتن موج تحریم‌های اقتصادی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی روسیه اعلام کرد که تحویل این سامانه موشکی به ایران را به حال تعلیق درآورده است.
اما در فروردین‌ماه سال جاری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، رسما اعلام کرد که ممنوعیت تحویل موشک اس 300 به ایران را لغو کرده است، اقدامی که با واکنش تند آمریکا و اسرائیل مواجه شد.
حال وزیر دفاع ایران گفته است که مسکو پیشتر «به دلیل برخی فشارهای سیاسی» تصمیم گرفته است که تحویل موشک اس 300 به تهران را عقب بیندازد، اما اکنون دیگر «هیچ منعی برای اجرای قرارداد وجود ندارد».
به گفته حسین دهقان، یک تفاوت قرارداد جدید بین ایران و روسیه اضافه شدن «یک گردان از این سامانه به قرارداد قبلی» است و درنهایت نیز «اس 300 به‌روزشده تحویل ایران داده می‌شود».
خبر به‌روز شدن سامانه موشکی اس 300 برای ایران را پیشتر یک مقام نزدیک به ولادیمیر پوتین اعلام کرده بود.
ولاديمير کوژين، مشاور نظامی رئيس جمهوری روسيه، روز پنج‌شنبه، هشتم مرداد، گفت که مسکو در حال نوسازی پدافند ضدهوايی اس 300 برای ايران است.