ابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با صدور حکمی ابراهیم رئیسی را به تولیت آستان قدس رضوی منصوب کرد.
حکم انتصاب آقای رئیسی روز دوشنبه 17 اسفندماه منتشر شده و علی خامنه‌ای در این حکم از وی خواسته از «سامان بخشیدن به بنگاه‌های اقتصادی و خدماتی آستان قدس رضوی» غافل نشود.
در این حکم بر «انضباط قانونی» مجموعه‌های تحت نظر آستان قدس رضوی نیز تأکید شده‌است.
آستان قدس رضوی با حکم روح‌الله خمینی از ابتدای انقلاب تاکنون از پرداخت مالیات معاف است و گزارشی از گردش مالی این نهاد در دست نیست.
ابراهیم رئیسی که از حوزه انتخابیه خراسان جنوبی در انتخابات پنجم مجلس خبرگان رهبری نیز وارد شده با این حکم، مسئولیت بزرگ‌ترین مجموعه موقوفی در ایران را نیز عهده‌دار شد.
رئیسی جانشین عباس واعظ طبسی، متولی سابق آستان قدس رضوی، شده که هفته گذشته درگذشت و مراسم تشییع و تدفین پیکر وی با حضور علی خامنه‌ای در مشهد برگزار شد.
واعظ طبسی از اول انقلاب اسلامی تولیت آستان قدس رضوی را عهده‌دار بود و با وجود برخی اختلاف‌ها با علی خامنه‌ای تا پایان عمر در این سمت باقی ماند.
از ابراهیم رئیسی هم به عنوان یکی از روحانیون مورد اعتماد علی خامنه‌ای نام برده می‌شود به طوری که رهبر جمهوری اسلامی در سال 1391 هم وی را به عنوان دادستان کل ویژه روحانیت منصوب کرده‌است.
رئیسی از جمله روحانیون محافظه‌کاری به شمار می‌رود که سابقه طولانی در قوه قضائیه دارد.
در «اعدام‌های جمعی زندانیان سیاسی» در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران در تابستان و پاییز 1367 که طی آن چندین هزار تن زندانی به قتل رسیدند، ابراهیم رئیسی یکی از افراد هیئت چهارنفره دست‌اندرکار این اعدام‌ها بود.
مرتضی اشراقی، حسینعلی نیری، و مصطفی پورمحمدی سه فرد دیگر این هیئت بودند.
ابراهیم رئیسی از سال 1368 تا 1373 به مدت پنج سال دادستان تهران بود. پس از آن و از سال 1373 به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد و این سمت را تا سال 1383 عهده دار بود.
رئیسی از سال 1381 تا سال 1393، به مدت 10سال معاون اول قوه قضائیه بود.
ابراهیم رئیسی در سال 1393 با حکم صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه به سمت دادستان کل کشور منصوب شد و همچنان این پست را در اختیار دارد.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *