16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

وزیر اماراتی موگرینی را به «عدم درک اهداف تهران» متهم کرد

یک وزیر اماراتی روز چهارشنبه ضمن متهم کردن فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به «عدم درک اهداف ایران»، اتحادیه اروپا را به دلیل تلاش برای جلب همکاری جمهوری اسلامی در ایجاد ثبات در منطقه به باد انتقاد گرفت.
به گزارش خبرگزاری رویترز از دبی، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی روز چهارشنبه، هفتم مردادماه، همچنین تهران را متهم کرد که با سیاست «تهاجمی و پرخاش‌جویانه» خود به چندقطبی شدن منطقه خاورمیانه کمک می‌کند.
به عقیده انور قرقاش، وزیر اماراتی، فدریکا موگرینی که در هفته جاری سفری به تهران داشت اهداف ایران در منطقه را «درک نمی‌کند» و تحسین و تقدیرش از «تعهد» مذاکره‌کنندگان ایرانی در گفت‌وگوهای اتمی مبنای موجهی ندارد.
فدريکا موگرينی، نماينده ارشد سياست خارجی اتحاديه اروپا، در سفر روز سه‌شنبه، ششم مرداد، خود به تهران با حسن روحانی، رئيس جمهوری، و محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران، ديدار کرد.
وزير امور خارجه ايران در مصاحبه مشترک خود با خانم موگرینی در تهران از آغاز «دور جديد» مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا با عنوان گفت‌وگوهای «سطح بالا» خبر داد و فدريکا موگرينی نيز تاکيد کرد که توافق اتمی وين تازه «آغاز راه است».
خانم موگرینی همچنین پیش از آن که رهسپار تهران شود در مقاله‌ای که در روزنامه گاردین منتشر شد نوشته بود که وزرای خارجه اتحادیه اروپا از او خواسته‌اند به دنبال راه‌هایی برای ایجاد یک چارچوب برای همکاری منطقه‌ای باشد که تهران هم در آن نقش داشته باشد.
در واکنش به این مقاله، خبرگزاری رویترز به نقل از پست توییتری انور قرقاش، وزیر خارجه امارات، نوشت که در این مقاله از «درک سیاست منطقه‌ای و پرخاش‌جویانه ایران و وجه فرقه‌ای آن که خاورمیانه را چندقطبی کرده است» نشانی نمی‌بیند.
رویترز در گزارش خود می‌نویسد که بیشتر کشورهای حوزه خلیج فارس، در پی امضای توافق اتمی، نگران آن هستند که رابطه ایران و آمریکا تقویت شده و تهران جسارت آن را بیابد که به دنبال گسترش بیشتر نفوذ خود باشد.
انتقاد وزیر اماراتی از رویکرد فدریکا موگرینی به رابطه با جمهوری اسلامی درست در روزهایی مطرح می‌شود که بحرین ایران را به دست داشتن در قاچاق مواد منفجره و اسلحه به خاک خود و نقش احتمالی در یک فقره انفجار تروریستی متهم کرده است.
مقامات جمهوری اسلامی در مقابل این اتهامات از سوی بحرین را قویا تکذیب کرده‌اند.
در همین حال سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی در خطبه‌های نماز عید فطر که حدود ده روز پیش برگزار شد نیز به نگرانی مقامات عرب خلیج فارس دامن زد.
آیت‌الله علی خامنه‌ای روز شنبه، 27 تیرماه، در نطق خود تاکید کرد که مذاکرات و در پی آن توافق جامع اتمی سیاست ایران در مقابل آمریکا را «در هر صورت، هیچ تغییری» نخواهد داد و قرار نیست دو کشور درباره مسائل «گوناگون جهانی»، مذاکره «دوجانبه» و «منطقه‌ای» داشته باشند.
آقای خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با نام بردن از سوریه، یمن، بحرین، فلسطین، لبنان و عراق گفت که «چه این متن تصویب بشود و چه نشود، ما از حمایت دوستان‌مان در منطقه دست نخواهیم کشید».