16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

اتحادیه اروپا تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کرد

اتحادیه اروپا تعلیق تحریم‌های ایران را برای دو هفته دیگر تمدید کرد، اقدامی که فرصت لازم برای اجرای توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی را فراهم می‌آورد.
خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه 24 دی گزارش داد که تعلیق تحریم‌های اروپا تا روز هشتم بهمن ادامه می‌یابد اگرچه دیپلمات‌ها انتظار دارند که با اجرای توافق هسته‌ای، تحریم‌ها نیز زودتر از آن تاریخ به طور قطعی ملغی شوند.
این گزارش به بیانیه شورای اروپایی اشاره دارد که تاکید می‌کند به محض آن که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کند ایران اقدامات لازم را انجام داده است، این شورا نیز تحریم‌های اقتصادی را لغو می‌کند.
همزمان بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرده که مرحله نهایی خروج قلب راکتور اراک به پایان رسیده و عصر پنج‌شنبه بازرسان آژانس آن را راستی‌آزمایی می‌کنند.
به گفته وی، تنها «یکی دو مورد کار کوچک باقی مانده که ظرف امروز و فردا انجام می‌شود» و به این ترتیب اجرای توافق هسته‌ای به زودی آغاز می‌شود.
هنوز روز مشخصی برای اجرای برجام که ایران و قدرت‌های جهانی شش ماه قبل درباره آن به توافق رسیدند، تعیین نشده است. با این حال رویترز از قول یک دیپلمات اروپایی نوشته که «همه چیز مهیای لغو تحریم‌هاست» و این مسئله زمانی تحقق پیدا می‌کند که تشخیص داده شود ایران به تعهدات خود عمل کرده است.
پیش از این عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، اعلام کرده بود که محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه یا یکشنبه آینده بیانیه مشترکی درباره اجرای برجام صادر خواهند کرد و پس از آن وزیران خارجه ایران و گروه 5+1یک نشست تشریفاتی خواهند داشت.
جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز روز چهارشنبه گفت که اعتقاد دارد اجرای توافق هسته‌ای به زودی آغاز می‌شود.