16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

گروه شیعه عراقی مسئولیت حمله به اردوگاه مجاهدین خلق را برعهده گرفت

یک گروه شبه نظامی شیعه در عراق مسئولیت پرتاب موشک به کمپ لیبرتی، محل استقرار شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را برعهده گرفته و شماری از کشورها و سازمان‌های خارجی این حمله را محکوم کرده و خواستار اطمینان از امنیت ساکنان این کمپ شده است.
روز جمعه، 8 آبان (30 اکتبر)، منابع خبری در ایران گزارش کردند که گروهی موسوم به ارتش مختار (جیش المختار) گفته که این گروه مسئول حمله موشکی روز پنجشنبه به کمپ لیبرتی (اردوگاه آزادی) در نزدیکی فرودگاه بغداد بوده است. به گفته مقامات عراقی و سازمان مجاهدین، در این حمله بیست و سه تن از اعضای این سازمان و دست کم سه نظامی عراقی محافظ این اردوگاه کشته شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری فارس، “وثیق البطاط” رهبر ارتش مختار در گفتگو با این خبرگزاری گفته است که این گروه که “متشکل از خانواده‌های قربانیان انتفاضه شعبانیه است” بارها به سران سازمان مجاهدین هشدار داده بود که سریعا خاک عراق را ترک کنند اما آنان با وجود دریافت تسهیلات پناهندگی در کشورهای اروپایی و آمریکایی “اصرار بر اشغال بخشی از خاک ما را دارند که این موضوع ما را ناچار به واکنش کرد.”
“انتفاضه شعبانیه” نامی است که به حرکت اعتراضی سال 1991 در عراق داده شده است. در پی شکست عراق در جنگ کویت، تظاهرات گسترده‌ای علیه حکومت صدام حسین، رئیس جمهوری وقت آغاز و توسط نیروهای دولتی سرکوب شد. برخی از گروه‌های عراقی سازمان مجاهدین خلق را متهم کردند که در برخورد خشونت‌آمیز با معترضان با ماموران دولت عراق همکاری داشت.
خبرگزاری فارس گفته است که در “عملیات خمپاره‌ای” علیه کمپ لیبرتی، بیش از 25 عضو گروه مجاهدین کشته و 200 نفر زخمی شده‌اند که حال بعضی از آنان وخیم است.
وبسایت سازمان مجاهدین خلق در جدیدترین اطلاعیه خود در مورد این حمله، شمار کشته شدگان را 23 نفر و وضع سه تن از زخمی ها را وخیم گزارش کرده است. از جمله کشته شدگان این حمله، حسین ابریشمچی، برادر مهدی ابریشمچی است که به گفته وبسایت مجاهدین خلق، از فرماندهان ارشد این گروه و عضو شورای مقاومت ملی بود. مهدی ابریشمچی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین خلق است و همسر او، مریم، بعدا با مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان ازدواج کرد. اعضای این سازمان خانم رجوی را رئیس جمهوری در تبعید ایران می‌دانند.
در اوایل دهه 1360، اختلاف بین سازمان مجاهدین خلق و رهبری جمهوری اسلامی به یک دوره ناآرامی در ایران منجر شد که در جریان آن، شماری از اعضا و هواداران سازمان در درگیری با نیروهای دولتی کشته یا بازداشت و اعدام و برخی مقامات جمهوری اسلامی هدف حملات این گروه قرار گرفته و کشته و زخمی شدند. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر فعلی جمهوری اسلامی، در انفجاری که مجاهدین خلق مسئول آن دانسته شدند به شدت زخمی شد که آثار آن همچنان باقی است.
خانم رجوی حکومت جمهوری اسلامی را مسئول حمله به کمپ لیبرتی معرفی کرده و گفته است که ایالات متحده نیز از این واقعیت آگاه است.

Leave a comment