16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

حسن روحانی: تحریم‌های ایران در پایان سال 2015 رفع خواهند شد

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید که تحریم‌های ایران تا پایان سال 2015 رفع خواهند شد و محمدجواد ظریف نیز ماه دسامبر را زمان بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران اعلام کرده است.
آقای روحانی روز سه‌شنبه پنجم آبان در دیدار با ادواردو لوپز بوسکتس، سفیر جدید اسپانیا در تهران، گفت که «طبق برنامه‌ریزی‌ها، تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران تا پایان 2015 رفع خواهند شد».
به گفته وی، «هم اکنون بسیاری از شرکت‌های اروپایی و آسیایی سرگرم تقویت حضور و مشارکت در طرح‌های اقتصادی ایران هستند» و از فعالان اقتصادی اسپانیایی خواست تا «از رقبا عقب نمانند».
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز در اظهاراتی که سایت خانه ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی، آن را بازتاب داده است، گفته که «ماه دسامبر زمانی برای بسته شدن پرونده پیش‌بینی شده است. انتظار می‌رود تا آن زمان همه کارها تمام شود که آن روز به اصطلاح روز اجرا برجام خواهد بود».
بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام که روز 23 تیرماه امسال میان ایران و شش قدرت جهانی روی آن تفاهم شد، تهران بخش‌های زیادی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعطیل خواهد کرد و در مقابل تحریم‌های بین المللی علیه ایران لغو یا معلق خواهند شد.
اجرای تعهدات ایران باید تا 15 دسامبر به تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برسد و پس از آن، روز اجرای برجام و لغو تحریم‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت. مهمترین دستور کار آژانس، راستی‌آزمایی جنبه‌های احتمالا نظامی برنامه هسته‌ای ایران است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، روند اجرای برجام که از روز 25 مهرماه کلید خورده، پروسه‌ای چهار تا شش ماهه است و این در حالی است که رییس جمهوری ایران بر لغو تحریم‌ها تا پایان ماه دسامبر – دو ماه دیگر- تاکید دارد.
توافق وین با نامه روز 29مهرماه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به حسن روحانی دچار پیچیدگی‌های بیشتری شد و او تاکیدات و الزامات 9 گانه‌ای را برای اجرای آن مطرح کرد.
وی در دستورات خود «هرگونه» اظهار نظر مقامات کشورهای طرف مذاکره ایران مبنی بر حفظ «ساختار تحریم‌ها» را به «منزله نقض» توافق اتمی وین دانست.
رهبر ایران خواستار دادن «تضمین‌های قوی و کافی» از سوی آمریکا و اروپا برای لغو تحریم‌ها شد که «از جمله‌ آن اعلام کتبی رییس‌ جمهوری آمریکا و اتحادیه‌ اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها است».
علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل، نیز در اظهاراتی که خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه متن آن را منتشر کرد، هشدار داد که «استمرار حمایت رهبری از برجام منوط است به در نظر گرفته شدن تذکرات ایشان در نامه‌ای که خطاب به رییس‌جمهور نوشتند».

Leave a comment