16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

بابک زنجانی در دادگاه: حکم توقیف اموال بانک مسکن را گرفته‌‌ام

بابک زنجانی، تاجر زندانی، روز دوشنبه 18 آبان، در ششمین جلسه دادگاه خود با اعلام این‌که برای یک شرکت نفتی وابسته به شرکت ملی نفت ایران و هم‌چنین بانک مسکن حکم توقیف اموال گرفته‌است گفت که «اگر بخواهید اذیت کنید من هم اذیت می‌کنم».
به گزارش خبرگزاری فارس وی در این جلسه دادگاه گفت که «من امروز دو سورپرایز برای وزارت نفت و بانک مسکن آورده‌ام تا شاید با من همکاری کنند».
بابک زنجانی با بیان اینکه «می‌خواهم کار انجام شود»، گفت: «من اگر می‌گویم شاید قوی‌تر باشم منظورم این است کسی که با هزاران میلیارد تومان کار می‌کند عقلش هم به اندازه هزاران میلیارد کار می‌کند. اگر بنا بر دعوا باشد، قطعاً نمی‌توانید نسبت به من برنده باشید».
این میلیاردر نفتی افزود: «می‌گویند بابک زنجانی فرار رو به جلو دارد، من که سرجایم ایستاده‌ام شما به من نمی‌رسید».
حکم توقیف اموال بانک مسکن
بابک زنجانی روز دوشنبه در دادگاه گفت: «در خصوص بانک مسکن هم بارها گفتم شما پول‌تان را ریجیکت کنید [پول را نپذیرید]، پول تامین اجتماعی هم ریجیکت شود و بحث تمام شود، اما آنها در پاسخ من گفتند ما جواب دندان‌شکنی برای زنجانی داریم. من هم برای آنها حکم توقیف اموال گرفتم و حتماً برای آنها هم در صورت عدم همکاری اتفاق نادرستی پیش می‌آید. منظورم این است که اگر بخواهید اذیت کنید من هم اذیت می‌کنم».
آقای زنجانی در پنجمین جلسه دادگاه خود گفته‌بود که برای کمک به مدیران بانک مسکن سوار هواپیما شده، به کیش رفته و ۶۷ میلیون یورو به بانک ملت فروخته‌ است و آن را در اختیار بانک مسکن گذاشته‌ است و بانک مسکن تا به امروز پولش را پس نداده‌است.
وی در پنجمین جلسه دادگاه خود خطاب به بانک مسکن گفت که «شک نکنید هر طور شده پولم را پس می‌گیرم و اگر زورم به ایران نرسد؛ در هر جای دنیا که پول داشته باشد پولم را پس می‌گیرم».
حکم توقیف 10 میلیاردی اموال شرکت وابسته به شرکت ملی نفت
بابک زنجانی روز دوشنبه در ادامه ششمین جلسه دادگاهش گفت: «من هر حرفی که می‌زنم می‌گویند زنجانی می‌خواهد پول ما را ندهد، من هم مجبور شدم از طرف ‘فرست ایزلمیک بانک’ از شرکت اچ‌کی شکایت کنم و ۱۰ میلیارد خسارت خواستم و توانستم حکم توقیف اموالش را بگیرم و می‌توانم همین الان هر جایی که باشد اموالش را ضبط کنم».
وی افزود: «این چوب من است، به محض اینکه نخواهید با من همکاری کنید ۱۰ میلیارد وصول می‌کنم».
شرکت «اچ‌کی» وابسته به شرکت ملی نفت ایران است که به گفته رسانه‌های ایران کار انتقال پول مربوط به صادرات نفت را به نمایندگی از دولت ایران تسریع می‌کند. اما این شرکت در فهرست تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران قرار دارد.
غلامحسین صادقی قهاره، وکیل شرکت ملی نفت ایران، پیش از این در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفته‌بود که بابک زنجانی «در قرائت دفاعیات، منکر بدیهیات شده و می‌گوید اصلاً نفتی تحویل نگرفته‌ام، در حالی که شرکت نفت، نفت را به نیکو و نیکو آن را به شرکت اچ‌کی و اچ‌کی نیز آن را به شرکت ایزو که متعلق به بابک زنجانی است تحویل داد، ولی او با این ادعا که نفت را تحویل نگرفته منکر بدیهیات شده است».
حال، بابک زنجانی، در جلسه ششم دادگاه خود در مورد این شرکت می‌گوید: «شرکت اچ‌کی مشکلی دارد که آقایان در جریانش نیستند. این شرکت به دلیل پول‌شویی از سوی اتحادیه اروپا برای مدیرانش حکم صادر شده چرا که پول‌های سنگینی به حساب‌شان آمده بدون اینکه هیچ‌گونه واردات و صادراتی انجام شود، به همین جهت هم با توجه به اینکه مستندات قطعی بوده، حکم محکومیت برای مدیران این شرکت صادر شده و در حال رفتن به پلیس بین‌الملل و دستگیری این افراد است و ربطی به من ندارد».
مسئله ارائه شماره حساب برای پرداخت بدهی نفتی
وزارت نفت ایران می‌گوید، بابک زنجانی در جریان دور زدن تحریم‌های ایران دو میلیارد و 700 میلیون دلار حاصل از فروش نفت ایران را به این وزراتخانه پرداخت نکرده است و بیژن زنگنه، نیز پیش از این بار‌ها اعلام کرده که اموال آقای زنجانی «جوابگوی بدهی‌های او نیست».
بابک زنجانی پیش از این در جلسات دادگاه خود اعلام کرده بود که شرکت ملی نفت ایران حسابی را برای پرداخت بدهی‌ها به او ارائه نکرده است.
مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران گفته‌های بابک زنجانی و وکیلش درباره تحریم بودن حساب های این شرکت را «بهانه‌جویی» خوانده و گفته‌است که این شرکت حاضر است طلبش از آقای زنجانی حتی به حساب‌هایی که تحریم است واریز شده و «بلوکه شود».
بابک زنجانی روز دوشنبه در این زمینه گفت: «معاون وزیر نفت در مجلس می‌گوید اگر زنجانی می‌خواست پول بدهد حتی اگر ما شماره حساب ندادیم می‌توانست از قوه قضائیه شماره حساب بگیرد. آخر قوه قضائیه حساب ارزی‌اش در اروپا کجا بود؟»
این متهم نفتی در ادامه اظهارات خود گفت: «کارهای ضمانت‌نامه تا حدودی انجام شده و لازم است وزارت نفت بدون اینکه حاشیه‌سازی کند برای رفع مشکل با ما همکاری کند نه اینکه حرف‌هایی را در روزنامه‌ها بنویسد که برای خودشان فقط اعتبار دارد».
وی افزود: «اگر می‌خواهند کار سیاسی کنند من خودم را کنار می‌کشم و می‌گویم باشد من گناهکارم و شما زور و قدرت دارید».
وی ادامه داد: «من می‌گویم زورگویی نکنید. پول نفت شما در حسابی که داشته‌اید واریز شده، حالا حساب‌تان تحریم شده، من که مقصر نیستم».

Leave a comment