16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

هشدار نسبت به زنانه شدن اعتیاد در ایران

یک مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به افزایش گرایش زنان به مواد مخدر هشدار داده است. رئیس کمیته برگزاری مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر می‌گوید در ستاد مبارزه با مواد مخدر یک کمیته زنان تشکیل شده است.
در نشست خبری معاون اداری مالی امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شده که 65درصد همسرآزاری‌ها، ۵۵درصد طلاق‌ها، ۳۰درصد کودک آزاری‌‌ها و 25درصد جرایم قتل با منشاء اعتیاد رخ می‌دهند.
نجیب حسینی که ریاست کمیته برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با مخدر (۵ تیر) را نیز بر عهده دارد، عنوان کرده که ۵۷درصد معتادان ایران تخصص دارند.
نجیب حسینی از آماده‌سازی یک کمپین خبری تبلیغاتی برای پیشگیری از اعتیاد خبر داده و افزوده که برای نخستین بار، در ستاد مبارزه با مخدر، کمیته زنان تشکیل شده است.
او در مورد افزایش گرایش زنان به مواد مخدر در ایران گفته که در حال حاضر 58درصد معتادان کشور در سنین 15 تا 34 قرار دارند: «رشد اعتیاد زنان در زندان که قبلا ۵درصد بود، در حال افزایش و نزدیک 10درصد است.»
مطابق آمارهای رسمی، هر روز دست‌کم 8 نفر در ایران قربانی مصرف مواد مخدر می‌شوند. قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، سوم اسفند 93 گفته بود: «92 درصد مردم اعتیاد را اولین آسیب و جدی‌ترین آن‌ها در جامعه می‌دانند و آمارهای ما نشان‌گر حرکت پیش‌رونده اعتیاد در جامعه است.»
مسئولان این ستاد میزان مصرف سالانه مواد مخدر در ایران را 500 تن اعلام کرده ‌بودند.
شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان رئیس جمهور، پنجم تیرماه سال گذشته به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «میزان ابتلای زنان به اعتیاد شدیداً رو به افزایش و سن اعتیاد زنان و دختران شدیداً رو به کاهش است، سن اولین مصرف مواد در اکثریت دختران سنین دبیرستان است.»
اغلب منابع رسمی نسبت زنان معتاد را 9 تا 10 درصد کل معتادان عنوان می‌کنند. خبرگزاری ایسنا، مهرماه 1393 به نقل از محمد نفریه، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی نوشته بود، حدود ۱۵ درصد از معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند.
طه طاهری، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران در تابستان 92 گفته بود که حشیش و کوکائین در تهران، برای برخی از طبقات زنان و دختران به سبک زندگی تبدیل شده است: «مسئله اعتیاد زنان موضوع مهمی است و از این رو این ستاد در سال 90 مرکز توانمندسازی حوزه زنان را در دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی تشکیل داد تا این مسئله به خوبی شناسایی و بررسی شود.»
در نشست کارشناسان فرهنگی مبارزه با مواد مخدر در ایران در مرداد ماه سال گذشته نیز عنوان شده بود که 9درصد معتادان ایران را زنان تشکیل می‌دهند و «بیش از 21 درصد معتادان کشور تحصیلات دانشگاهی دارند. 63 درصد آن‌ها متاهل و 53 درصدشان شاغلند. 55 درصد طلاق‌ها نیز ناشی از اعتیاد هستند.»
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در خرداد 1393 در نماز جمعه تهران گفته بود که تعداد زنان معتاد در ایران ظرف چهار سال دو برابر شده است.
حسینی اعلام کرده که برای روز جهانی مبارزه با مواد مخدر سرودی تهیه شده که «بگو نه» نام دارد. او می‌گوید قرار است این سرود از سال آینده تحصیلی در مدارس کشور خوانده شود.