16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

هشدار اداره ایمنی پرواز اروپا برای عبور هواپیماها از آسمان ایران و خزر

اداره ایمنی پرواز اروپا” در اتحادیه اروپا، در مورد امنیت پرواز هواپیماهای غیرنظامی در آسمان ایران و عراق، به مقامات و شرکت های هواپیمایی هشدار ایمنی پرواز داد.
این هشدار با صدور یک بولتن ایمنی و چند روز پس از شلیک موشک های کروز توسط روسیه به سوریه از دریای خزر و عبور موشک ها از چهار استان ایران و آسمان عراق صادر شده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه گزارش داد، اداره ایمنی پرواز اروپا در این بولتن که تاریخ آن جمعه است، اعلام کرد “قبل از رسیدن به سوریه، چنین موشک هایی الزاما از فضای هوایی بالای دریای خزر، ایران و عراق و پایین تر از خطوط پروازی” مورد استفاده هواپیماهای مسافری و تجاری عبور می کنند.
اداره ایمنی پرواز اروپا می گوید در مرحله کنونی توصیه خاصی ندارد و این بولتن را برای کسانی که از فضای هوایی مورد اشاره استفاده می کنند و برای مطلع کردن آنها از خطرات احتمالی صادر کرده است.
این سازمان اضافه کرده است اگر اطلاعات جزئی‌تری درباره شرایط منطقه دریافت کند، اصلاحیه هایی به بولتن خود اضافه می کند.
روسیه هفته گذشته اعلام کرد از کشتی های جنگی خود در دریای خزر، 26 فروند موشک کروز به سمت مواضع داعش در سوریه شلیک کرده است.
مقامات آمریکایی می گویند چهار فروند از این موشک ها در ایران سقوط کرد. ایران و روسیه این گفته ها تکذیب می کنند.
در همین حال، شرکت هواپیمایی فرانسوی “ایر فرانس” روز دوشنبه گفت به طور موقت قوانین خاصی را در مورد عبور هواپیماهایش از آسمان ایران و دریای خزر صادر کرده است. ایر فرانس گفت این مقررات به دنبال توصیه های بخش امنیتی شرکت از روز شنبه اعمال شد.
ایر فرانس جزئیات بیشتری ارائه نداد و اما گفت از آسمان سوریه و عراق عبور نمی کند. سال گذشته و در جریان بحران اوکراین و دخالت روسیه در شرق این کشور، یک هواپیمای مسافربری مالزی هدف یک موشک قرار گرفت و نزدیک به 300نفر جان باختند.