16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

جانشین فرمانده سپاه: باید خود را آماده اداره جنگ‌های نیابتی و مستقیم کنیم

جانشین فرمانده سپاه پاسداران می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران باید خود را آماده اداره جنگ‌های نیابتی و مستقیم کند و کشورهایی می‌توانند ادامه حیات دهند که ظرفیت‌های لازم را برای اداره جنگ داشته باشند.
حسین سلامی روز چهارشنبه ششم آبان در «همایش پدافند غیرعامل» در تهران گفته که «اندیشه جنگ هنوز نزد قدرت‌های بزرگ به‌عنوان مهم‌ترین راه‌حل سیاسی در نظر گرفته شده است و چاره‌ای نداریم که واقعیت فضای جهانی را به رسمیت بشناسیم».
به گفته این فرمانده سپاه، «ما باید آماده اداره جنگ‌های متنوع نیابتی و مستقیم باشیم، جمهوری اسلامی ایران دیکته هیچ بیگانه‌ای را نمی‌نویسد و خود انشاکننده ادبیات جدید مبارزه ملت‌های مسلمان است».
جمهوری اسلامی ایران از زمان پایان جنگ هشت ساله با عراق که در سال 1367 پایان یافت، وارد هیچ جنگ مستقیمی با دیگر کشورها نشده است، ولی هم اکنون با فرستادن کمک‌های نظامی و لجیستیکی به دولت‌ها یا گروه‌های متحد خود در چهار کشور سوریه، عراق، یمن و لبنان به طور مستقیم درگیر منازعات داخلی این کشورها شده است.
ایران در سوریه و عراق از دولت‌های این کشورها برای مقابله با گروه‌های شبه‌نظامی سنی حمایت «نظامی» می‌کند و در یمن و لبنان نیز برای دو گروه انصارالله- حوثی‌ها- و حزب‌الله لبنان کمک می‌فرستد.
حسین امیرعبدالهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران، و رمضان شریف، مسئول امور روابط عمومی سپاه پاسداران طی هفته اخیر در اظهارنظرهای جداگانه‌ای اعلام کردند که ایران تعداد «مستشاران نظامی» خود را در سوریه افزایش داده است.
رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه‌شنبه گفت که ایران کمتر از دو هزار نیروی نظامی در سوریه دارد.
همزمان با تشدید نبردها در سوریه که با حملات هوایی روسیه همراه شده است بر شمار کشته‌های ایران در این کشور افزوده شده است.
گزارش منابع رسمی و غیررسمی جمهوری اسلامی ایران حاکی است که ظرف سه هفته گذشته بیش از 20 عضو سپاه پاسداران که در میان آنها چند فرمانده رده بالا نیز حضور داشتند، در سوریه کشته شده‌اند. سرشناس‌ترین این فرماندهان، حسین همدانی است که روز 16 مهر در اطراف حلب شناسایی و کشته شد.
خبرگزاری ایرنا تیرماه امسال اعلام کرد از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه، بیش از 400 ایرانی و افغان در این کشور کشته شده‌اند. این افراد در قالب گردان‌های «فاطمیون» و «مدافعان حرم حضرت زینب» سازماندهی و به سوریه اعزام شده بودند.

Leave a comment