16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

در پی دستگیری معلمان، سرپرست مدارس ایران در امارات نیز بازداشت شد

یک خبرگزاری در ایران خبر داد که در پی بازداشت 22 معلم ایرانی در امارات متحده‌ عربی که هفته گذشته رخ داد سرپرست مدارس جمهوری اسلامی در این کشور نیز صبح روز سه‌شنبه، 21مهر، توسط دادستانی العین بازداشت شده است.
هفته پیش، 9 معلم مرد و 13 معلم زن ایرانی به دلیل نداشتن «کارت کسب و کار و مجوز کار» در منطقه العین در ابوظبی بازداشت شدند. از این میان معلمان مرد همچنان در بازداشت هستند، اما معلمان زن با قرار کفالت آزاد شده‌اند.
بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، دادگاه این 22 معلم ایرانی که قرار بود روز دوشنبه، 20 مهر، برگزار شود، به تعویق افتاده است.
وزارت خارجه ایران روز یک‌شنبه، 19 مهر، با فراخواندن کاردار امارات متحده عربی در غیاب سفیر این کشور، خواستار «آزادی هرچه زود‌تر» این معلمان شده بود.
با این حال خبرگزاری دانشجویان ایران،‌ ایسنا، خبر می‌دهد که اکنون سرپرست مدارس ایران در امارات نیز به جمع بازداشت‌شدگان اضافه شده است.
در همین حال به گزارش خبرگزاری فارس، محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، خبر داد که این کمیسیون خواستار آن شده که وزیر امور خارجه و «در صورت لزوم» رئیس‌ جمهوری به این موضوع ورود پیدا کنند و «ظرف 24 ساعت نسبت به آزادی معلمان بازداشت‌شده در امارات اقدام کنند».
به گفته آقای زاهدی، جلسه‌ای نیز تا ظهر روز چهارشنبه در وزارت امور خارجه با حضور نماینده کمیسیون آموزش مجلس برای پیگیری این موضوع برگزار خواهد شد.
بازداشت این معلمان ایرانی در حالی است که رسول پاپایی، معاون روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، شکایت اداره کار منطقه العین در ابوظبی از این معلم‌ها را «بهانه‌تراشی» خوانده است.
خبرگزاری ایرنا نیز اعلام کرده بود که معلمان ایرانی از سال‌های گذشته با مجوز کار و اقامت مربوط به دوبی، «به صورت متعارف» در ابوظبی نیز تدریس می‌کردند و مشکلی نداشتند.
با این حال، به گفته خبرگزاری ایسنا، مقامات اماراتی ادعا می‌کنند که در چند سال گذشته «تذکرات کتبی و شفاهی لازم» به سرپرست مدارس جمهوری اسلامی ایران در منطقه العین و سفارت جمهوری اسلامی برای دریافت مجوز کار معلمان ایرانی داده شده است.
به گفته این خبرگزاری، هشت مدرسه ایرانی در امارات دائر است و سابقه فعالیت آنها به 61 سال قبل برمی‌گردد. مدرسه ایرانی که در منطقه العین نیز فعالیت می‌کند دارای قدمتی 45 ساله است.