16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

مبادله زندانیان ایران و آمریکا؛ جیسون رضائیان و سه آمریکایی دیگر آزاد شدند

در حالی که گفته می‌شود بخشی از مذاکرات جان کری و محمدجواد ظریف به مبادله زندانیان ایران و آمریکا اختصاص داشته است، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران اعلام کرد: “در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری در چهار چوب مبادله زندانیان آزاد شدند.”
خبرگزاری‌های ایران نام افراد آزاد شده را جیسون رضائیان، امیر میرزا حکمتی، نصرت‌الله خسروی و سعید عابدینی اعلام کرده‌اند. پیش از این خبرگزاری ایرنا گفته بود که سیامک نمازی هم آزاد شده اما بعد خبر خود را اصلاح کرد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید که هر چهار آمریکایی ایرانی‌تبار آزاد شده با پرواز هواپیمایی سوئیس از کشور خارج شده اند.
در سوی مقابل گفته می‌شود که آمریکا نیز هفت زندانی ایرانی را آزاد کرده است. مطابق گزارش‌های منتشر شده لیست افراد آزاد شده از سوی دولت آمریکا از این قرار است:
– نادر مدانلو؛ شهروند ایرانی- آمریکایی، سال 2013از سوی دادگاه مریلند به اتهام نقض تحریم‌های ایران در موضوع انتقال تجیهزات ماهواره بازداشت و به زندان محکوم شد.
– بهرام مکانیک که از سال 1985 در آمریکا زندگی می‌کرده، متهم به نقض تحریم‌های ایران و درگیر بودن در عرضه و صادر کردن قطعات الکترونیکی است.
– خسرو افقهی؛ از سوی دادگاه آمریکایی متهم شده که در «صادرات غیرقانونی» تجهیزات الکترونیک به ایران فعالیت داشته است.
– آرش قهرمان؛ سال 2015در دادگاه فدرال سن دیگو به اتهام نقض تحریم‌های تجاری آمریکا علیه ایران و فروش تجهیزات فنی به زندان محکوم شد.
– تورج فریدی؛ به اتهام نقض تحریم‌های ایران و صادرات قطعات الکترونیکی به زندان محکوم شد. وی به پرونده آقایان مکانیک، افقهی و قهرمان مرتبط بوده و ادعاهایی علیه آنان مطرح شده بود.
– نیما گلستانه؛ جوان ایرانی است که متهم به هک کردن و نفوذ به سیستم‌های کامپیوتری آمریکا شد. او پس از درخواست آمریکا، در ترکیه بازداشت و به آمریکا تحویل داده شد.
-علی صابونچی شهروند ایرانی-آمریکایی است که در سال 2013 در مریلند بازداشت شد. او متهم شده که در صادر کردن غیرقانونی تولیدات و محصولات صنعتی آمریکایی به ایران دست داشت.
در همین رابطه تد کروز، داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه از آزادی چهار شهروند ایالات متحده از سوی ایران ابراز خرسندی کرد.
این سناتور ایالت تگزاس روز شنبه 16 ژانویه در واکنش به آزادی این شهروندان آمریکایی در مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا، گفت که برای آزادی کشیش عابدینی، جیسون رضائیان، امیر حکمتی و شهروند دیگر آمریکا از زندان ایران باید شکرگذار بود.
آقای کروز تاکید کرد که هنوز جزئیاتی از این مبادله و آزادی زندانیان ندارد اما این خبر به هر حال جای شکر دارد.
در همین رابطه مارکو روبیو، دیگر داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه نیز از آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران ابراز خوشنودی کرد. او البته از سیاست دولت آمریکا در قبال ایران انتقاد کرد و گفت واقعیت درباره این رویداد این است که ایران شهروندان آمریکا را که هیچ خطایی انجام نداده اند به گروگان گرفت تا آنان را در قبال آزادی زندانیان خود آزاد کند