16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

فیلم محمد رسول‌الله نماینده ایران در اسکار شد

ایران فیلم محمد رسول‌الله، ساخته مجید مجیدی را به عنوان نماینده سینمای این کشور در جوایز اسکار به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرد.
بنیاد سینمایی فارابی در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعضای هیئت معرفی فیلم ایرانی “پس از بحث و بررسی‌های جدی و همچنین ملاحظه تمام جوانب امر” به اتفاق آرا فیلم محمد رسول‌الله را برای نمایندگی ایران در اسکار برگزیده‌اند.
این فیلم در مرحله نهایی انتخاب نامزد ایران در رشته بهترین فیلم خارجی اسکار، با پنج فیلم دیگر رقابت می‌کرد: در دنیای تو ساعت چند است؟ ساخته صفی یزدانیان – رخ دیوانه ساخته ابوالحسن داودی – شیار 143 ساخته نرگس آبیار – قصه‌ها ساخته رخشان بنی اعتماد – ماهی و گربه‌ ساخته شهرام مکری.
مجید مجیدی در سال 1998 میلادی با فیلم بچه‌های آسمان به فهرست پنج فیلم نامزد دریافت بهترین فیلم خارجی در اسکار راه پیدا کرد اما برنده نشد.
فیلم محمد رسول‌الله که پرخرج‌ترین فیلم سینمای ایران است با سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان تهیه شده و هزینه تولید آن در برخی گزارش‌ها بیش از 40 میلیون دلار اعلام شده است.
این فیلم 171 دقیقه‌ای وقایع پیش از تولد پیامبر اسلام تا 12 سالگی او را روایت می‌کند و بخش نخست از سه‌گانه‌ای است که قرار است درباره زندگی پیامبر اسلام ساخته شود.
فیلمنامه محمد رسول‌الله کار مشترک مجید مجیدی ، کامبوزیا پرتوی و حمید امجد است و تعدادی از عوامل آن از سینماگران خارجی مطرح در سطح بین‌المللی هستند، از جمله ویتوریو استرارو، فیلمبردار ایتالیایی و برنده سه جایزه اسکار.
انتقاد از ساخت فیلم
فیلم محمد رسول‌اللهکه روایت شیعی از زندگی پیامبر اسلام ارائه می‌دهد، مورد انتقاد بعضی از رهبران مذهبی سنی قرار گرفته است.
کارگردان فیلم از “اعتماد مراجع و رهبری” به این فیلم ابراز رضایت کرده و گفته است که در تهیه آن از نظرات روحانیونی چون آیت‌الله سیستانی، آیت‌الله جوادی آملی، آیت‌الله وحید خراسانی و شخص رهبر ایران استفاده شده است.
اما با آغاز پخش جهانی فیلم، مفتی اعظم عربستان سعودی گفت که این فیلم تصویری غیرواقعی از پیامبر اسلام نشان می‌دهد که مایه استهزا و کاستن از قدر و جایگاه او است. او سازندگان فیلم را مفسدینی خوانده که اساس کارشان بر دروغ است.
پیش از آن هم دانشگاه الازهر در مصر، که بالاترین مرجع دینی در این کشور است، ساخت فیلم محمد رسول‌الله را محکوم کرده و خواهان ممنوعیت نمایش آن شده بود.
فیلم محمد رسول‌الله هم‌اکنون در ایران در حال نمایش است و بنا بر گزارش‌ها در طی یک ماه شش میلیارد تومان فروخته است.
از میان ده‌ها فیلمی که از کشورهای مختلف به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی می‌شود، 9 فیلم به مرحله نهایی می‌رسند و سپس ۵ فیلم از این میان نامزد اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان اسکار 2016 می‌شوند.
ایران تنها یک بار با فیلم جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی در سال 2012 برنده جایزه اسکار شده است.
هشتاد و هشتمین دوره جوایز اسکار 28 فوریه سال آینده میلادی در لس‌آنجلس برگزار می‌شود