16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

محمدعلی اینانلو،ورزشی نویس و طبیعت‌شناس و مستندساز، درگذشت

محمدعلی اینانلو، مجری، روزنامه‌نگار، کارشناس محیط زیست و طبیعت‌گرد سرشناس ایران، صبح روز شنبه، 12 دی‌ماه، «در اثر ایست قلبی» در تهران درگذشت.
آقای اینانلو مدتی بود که از ضایعه مغزی رنج می‌برد و در بیمارستان بستری شده بود.
طبق گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، او صبح روز شنبه در اثر ایست قلبی در بیمارستان آتیه تهران از دنیا رفت.
محمدعلی اینانلو از به‌نام‌ترین کارشناسان محیط زیست و طبیعت‌گردان ایران بود.
به نوشته وب‌سایت همشهری آن‌لاین، او در بیست سال اخیر بیش از دو میلیون کیلومتر (برابر 50 بار دور کره زمین) در طبیعت ایران سفر کرده بود و چکیده تجربیات 40ساله خود را در اختیار دانشجویان می‌گذاشت.
آقای اینانلو همچنین بیش از 40 سال سابقه کار مطبوعاتی داشت که از آن میان می‌توان به سردبیری مجله «گردش»، سردبیری مجله ایران‌شناسی «راه ابریشم» به زبان انگلیسی و سردبیری مجلات «شکار و طبیعت»، «جهانگردان» و «طبیعت» اشاره کرد.
محمدعلی اینانلو همچنین از مجریان معروف تلویزیون و رادیوی ایران نیز محسوب می‌شد و فعالیت خود را به عنوان مفسر بازی‌های والیبال از بازی‌های آسیایی تهران در سال 1974 آغاز کرده بود.
او که سال‌ها به عنوان مفسر و کارشناس بازی‌های والیبال در برنامه‌های ورزشی تلویزیون و عمدتا رادیو فعالیت داشت، در دو دهه اخیر به عنوان کارشناس محیط زیست و طبیعت در برنامه‌های تلویزیونی مانند «صبح به خیر ایران» و «ایران و ایرانی» حضور یافته و تبدیل به چهره محبوبی میان بینندگان تلویزیون شده بود.
آقای اینانلو همچنین آثار مستند متعددی را در زمینه طبیعت و محیط زیست ایران کارگردانی کرده که برخی از آنها از شبکه‌های تلویزیونی ایران پخش شده‌اند.
«طبیعت ایران مرکزی، طبیعت نصف جهان»، «طبیعت اطراف تهران»، «فوتبال شاد»، «گل زرین»، «سلاح و شکار»، «ایران، طبیعت و طبیعت گردی»، «جهانگردی به جای نفت» و «اسب در ایران» از جمله آثار مستند ساخته شده توسط محمدعلی اینانلو هستند.
علاوه بر این، آقای اینانلو در دو فیلم سینمایی نیز به عنوان بازیگر حضور یافته بود. ایفای نقش خلبان در فیلم «ارتفاع پست» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و همچنین ایفای نقشی کوتاه در فیلم «به رنگ ارغوان» دیگر ساخته آقای حاتمی‌کیا، یادگارهای سینمایی محمدعلی اینانلو مسحوب می‌شوند.
آقای اینانلو متولد دوم فروردین 1326 در قزوین بود و در 68 سالگی دار فانی را وداع گفت

Leave a comment