16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

بحرین و سودان رابطه با ایران را قطع کردند؛ امارات سطح مناسبات را کاهش داد

یک روز پس از قطع رابطه تهران و ریاض، بحرین نیز از قطع مناسبات دیپلماتیک خود با ایران خبر داد.
عیسی الحمدانی، وزیر امور رسانه‌های بحرین، این خبر را روز دوشنبه 14 دی اعلام کرد.
بحرین 48 ساعت به دیپلمات‌های ایران مهلت داده است که خاک این کشور را ترک کنند.
این تصمیم منامه پس از تنش‌های شدید دو روز گذشته میان تهران و ریاض بر سر اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی معترض شیعه عربستانی، صورت می‌گیرد که باعث حمله افرادی در تهران و مشهد به سفارت و کنسولگری سعودی شد.
بحرین مرتبا ایران را متهم کرده است که در امور داخلی کشورش مداخله کرده و از سال 2011 که بهار عربی برخی از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را در نوردید، از اعتراض شیعیان علیه خانواده سلطنتی حاکم بر این کشور حمایت می‌کند.
به گزارش رسانه‌های عربی، مسوول دفتر ریاست جمهوری سودان نیز در تماس با شاهزاده محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان، گفت که خارطوم سفیر ایران را اخراج کرده است.
سایت العربیه در خبری فوری به نقل از دفتر ریاست جمهوری سودان، گزارش داد که طاها عثمان الحسین، «اقدامات مداخله‌جویانه ایران در منطقه را محکوم کرده و گفته است که ما در کنار پادشاهی سعودی در مبارزه با تروریسم ایستاده‌ایم».
سودان همچنین سفیرش را از تهران فراخوانده است.
خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده که امارات متحده عربی سطح مناسبات دیپلماتیک خود را با تهران کاهش داده است.
این کشور همچنین سفیر خود را از ایران فراخوانده است.
برادر شیخ نمر حمله به سفارت عربستان را تقبیح کرد
در همین حال، برادر شیخ نمر، روحانی شیعه اعدام شده در عربستان، روز دوشنبه حمله به اماکن دپیلماتیک این کشور در تهران و مشهد را محکوم کرد.
محمد النمر روز دوشنبه در صفحه توئیتر خود به زبان انگلیسی نوشت: «ما کشور خود را دوست داریم».
او افزوده است: «ما از ابراز عشق و علاقه شما به شهید شیخ النمر که در دل ما جای دارد، سپاسگزاریم اما حملات به سفارتخانه‌های عربستان در ایران یا جاهای دیگر را رد می کنیم».
او همچنین در توئیت دیگری گفته است که مقام‌های عربستان جسد برادرش را هنوز تحویل نداده اند و به آنها خبر داده‌اند که برادرش دفن شده است.
محمد النمر، ابراز امیدواری کرده که «مقام‌ها به درخواست مشروع ما سریعا پاسخ داده و جسد او را برای دفن در عوامیه، زادگاهش به خانواده تحویل دهند».

Leave a comment