16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

کره شمالی: علاقه‌ای به توافق اتمی به شیوه توافق ایران نداریم

کره شمالی می‌گوید علاقه‌ای به انجام مذاکره هسته‌ای یا رسیدن به توافقی مشابه با توافق هسته‌ای قدرت‌های غربی با ایران ندارد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مطلب را یک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی که نام او ذکر نشده، روز سه‌شنبه، سی‌ام تیر، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌ است.
وی در این خصوص گفته‌ است که برنامه هسته‌ای کره شمالی «اسباب‌بازی نیست که بخواهیم آن را روی میز مذاکره بگذاریم، زیرا این برنامه برای روبه‌رو شدن با تهدید‌های ایالات متحده لازم است».
وی افزوده‌ است که «به همین دلیل» کره شمالی هیچ‌ گونه قصد و نیتی برای پیوستن به گفت‌وگوهایی که بخواهد منجر به توقف یک‌طرفه یا برچیده شدن برنامه هسته‌ای آن کشور شود ندارد؛ به‌ویژه تا زمانی که آمریکا به «سیاست خصمانه» خود علیه کره شمالی ادامه بدهد.
خبرگزاری فرانسه نیز می‌نویسد که در این بیانیه همچنین آمده‌ است که «این غیرمنطقی است که بخواهیم توافق هسته‌ای ایران را با وضعیت کره شمالی مقایسه کنیم، زیرا کره شمالی مرتباً در معرض اقدامات نظامی خصمانه و تحریک‌کننده قرار دارد و بزرگ‌ترین تهدید اتمی ایالات متحده متوجه کره شمالی است.»
در بخش دیگری از این بیانیه تأکید شده‌ است که «کره شمالی، هم اسماً‌، هم در واقعیت، یک کشور دارای جنگ‌افزار هسته‌ای است و در این زمینه منافعی دارد.»
بیانیه وزارت خارجه کره شمالی نخستین واکنش رسمی پیونگ‌یانگ به خبر دستیابی قدرت‌های غربی به توافق نهایی اتمی با ایران است