16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

ولایتی: برخی افراد رده بالا در حادثه منا کشته یا مفقود شده‌اند

علی‌اکبر ولایتی مشاور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی حادثه «رمی جمرات» را «ظن‌‌برانگیز» خواند و از مفقود و کشته شدن برخی «افراد رده بالای» جمهوری اسلامی در این حادثه خبر داد. بر اساس آخرین آمار، 239 زائر ایرانی در این حادثه کشته و تعداد مشابهی مفقود شده‌اند.
در همین حال مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، ادعاها درباره دخالت موساد (سازمان امنیت و اطلاعات اسرائیل) در این حادثه را «فرافکنی و عملیات روانی ایادی تزویر» خواند.
به گزارش خبرگزاری ایرنا و به گفته سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در حادثه «رمی جمرات» در منا، که روز دوم مهر روی داد، تا کنون 239 زائر ایرانی کشته و 14زائر مجروح شده‌اند و 241نفر همچنان مفقود هستند.
در همین حال علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه هفتم مهر گفت که حادثه «رمی جمرات» در منا و «آنچه در آن رخ داده است ظن‌برانگیز است».
به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی اضافه کرد: «برخی افراد رده بالای ما در این حادثه مفقود یا کشته شدند و عربستان باید جهت پیگیری این موضوع اقدامات لازم را انجام دهد».
علاوه بر غضنفر رکن‌آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان، رسانه‌های ایران از علی‌اصغر فولادگر به عنوان یکی دیگر از افراد ارشد، مفقود شده در حادثه منا نام برده‌اند.
آقای فولادگر رئیس دفتر اطلاعات راهبردی سپاه پاسداران بوده است و برخی از منابع از جمله، خبرگزاری رسا از او به عنوان «معاون سرلشکر صفوی» یاد کرده است. آقای صفوی، که بین سال‌های 76 تا 84 فرمانده کل سپاه پاسداران بود، اکنون مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی در امور نظامی است.
برخی از وب‌سایت‌های خبری نیز از حسن دانش، فؤاد مشغلی، عمار میرانصاری و سیدحسن حسنی به عنوان دیگر نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نام برده‌اند که در این حادثه مفقود شده‌اند.
هوشیاری در مقابل «جوسازی‌های رسانه‌ای»
در همین حال برخی وب‌سایت‌های خبری در روزهای گذشته گمانه‌زنی‌هایی را درباره دخالت موساد در حادثه «رمی جمرات» و ربودن سفیر سابق ایران در لبنان و نیروهای سپاه پاسداران مطرح کرده‌اند.
اما مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، روز سه‌شنبه این گزارش‌ها را «جوسازی‌های رسانه‌ای و جنگ روانی» خواند و گفت که در این زمینه «باید حواس‌مان بسیار جمع باشد».
آقای پورمحمدی اضافه کرد: «اینگونه ادعاها در راستای انحراف افکار عمومی جهان از حادثه غم بار منا است و مسئولان آل سعود باید پاسخگو باشند».
در روزهای گذشته برخی وب‌سایت‌های خبری در ایران، گزارش شبکه العربیه درباره آقای رکن‌آبادی را مشکوک دانسته و مفقود شدن او را به مفقود شدن چهار دیپلمات ایرانی در لبنان تشبیه کرده بودند.
شبکه العربیه به نقل از منابع عربستانی اعلام کرده بود که نام آقای رکن‌آبادی در مبادی ورودی عربستان سعودی «ثبت نشده است و در فهرست حجاج ایرانی نیست».