16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

صد‌ها نیروی نظامی ایران برای آغاز عملیات زمینی به سوریه رفته‌اند

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی خبر داده است که صد‌ها نیروی نظامی ایران ظرف 10 روز گذشته وارد سوریه شده‌اند تا همراه با نیروهای وفادار به بشار اسد و گروه حزب‌الله لبنان آماده عملیات زمینی علیه مخالفان رژیم دمشق شوند.
رویترز می‌گوید که این خبر را از دو منبع لبنانی کسب کرده است و عملیات زمینی این نیرو‌ها در سوریه قرار است با پشتیبانی جنگنده‌های روسی صورت گیرد.
یکی از این منابع که آشنا به اوضاع سیاسی و نظامی سوریه است، گفته که «حملات هوایی (روسیه) در آینده نزدیک با پیشروی زمینی نیروهای دولتی سوریه و متحدان آن همراه خواهد شد».
به گفته وی، «عملیات زمینی پیش رو احتمالاً در مناطق حماه و ادلب [در شمال غربی سوریه] انجام خواهد شد».
این دو منبع گفته‌اند که هدف از عملیات یاد شده بازپس گیری مناطق تصرف شده از سوی شورشیان مخالف بشار اسد است.
به نظر می‌رسد مناطق یاد شده که قرار است با عملیات زمینی نیروهای بشار اسد و ایران همراه با پشتیبانی هوایی روسیه بازپس گرفته شوند، مناطقی هستند که اوایل سال جاری میلادی با پیشروی سریع نیروهای شورشی به کنترل آن‌ها در آمد.
مناطقی که قرار است با عملیات زمینی نیروهای بشار اسد و ایران همراه با پشتیبانی هوایی روسیه بازپس گرفته شوند، در شمال غربی سوریه هستند که اوایل سال جاری میلادی با پیشروی سریع نیروهای شورشی به کنترل آن‌ها در آمد.
منبع دوم رویترز درباره اعزام نیروهای ایرانی به جبهه سوریه گفته است: «پیشقراولان نیروی زمینی ایران وارد سوریه شده‌اند: سربازان و افسران برای شرکت در این نبرد. آن‌ها مشاور نیستند… منظور ما صد‌ها نیروی مجهز به تجهیزات و سلاح است. قرار است تعداد بیشتری به آن‌ها بپیوندند».
وی افزوده است که نیروهای عراقی نیز در این عملیات مشارکت خواهند کرد.
حمایت نظامی ایران از رژیم اسد تاکنون معطوف به اعزام مشاوران نظامی بود.
جمهوری اسلامی پیش از این نیروهای شیعه، شامل عراقی‌ها و افغان‌ها، را برای جنگیدن دوشادوش سربازان ارتش سوریه به خدمت گرفته بود. تهران پیشتر اخبار مربوط به اعزام نیروی نظامی به سوریه را تکذیب کرده بود.
گروه حزب‌الله لبنان که از سوی ایران حمایت می‌شود نیز از آغاز بحران سوریه در جبهه حامی رژیم دمشق بوده است.
اعلام این خبر یک روز پس از آغاز حملات هوایی روسیه به مواضع مخالفان بشار اسد صورت می‌گیرد.
در حالی که پیشتر اعلام شده بود هدف حملات روسیه، گروه حکومت اسلامی است ولی گزارش‌ها حاکی است که این عملیات بیشتر متوجه گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت غرب و کشورهای عربی و نیروهای آموزش دیده از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، بوده است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه ناظران حقوق بشر در سوریه که مقر آن در بریتانیا است، گفته که حملات جنگنده‌های روسی به مرکز استان حماه در روز پنجشنبه، مواضع گروه «تجمع العزه» را هدف قرار داد که مورد حمایت آمریکا است.
روز چهارشنبه نیز به مناطقِ در اختیار این گروه حمله شده بود.
این حملات همچنین به استان ادلیب صورت گرفته که در کنترل ائتلافی از گروه‌های شورشی شامل جبهه النصره، شاخه گروه القاعده، و احرار الشام است.
عملیات هوایی روسیه در حمایت از دولت بشار اسد از روز چهارشنبه آغاز شد که به گفته ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، یک اقدام پیش‌دستانه است.
دیمیتری پشکوف، سخنگوی کاخ کرملین، در این زمینه گفته که مسکو به دنبال شبه نظامیان گروه خلافت اسلامی و «لیستی» از سایر گروه هاست.

Leave a comment