16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

استقلال و پرسپولیس به “شبه دولتی‌ها” واگذار می‌شوند

رسانه‌های ایران از واگذاری تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس تهران به یک شرکت ‌زیرمجموعه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی خبر می‌دهند. پیش‌تر قرار بود این دو باشگاه پر طرفدار به بخش خصوصی واگذار شوند.
خبرگزاری مهر روز چهارشنبه 18 شهریور (نهم سپتامبر) گزارش داد که با خارج شدن باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از فرایند خصوصی‌سازی قرار است این دو باشگاه به یک شرکت‌ زیرمجموعه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی واگذار شوند.
بر اساس این گزارش اگر این شرکت بتواند نسبت به تامین هزینه‌ها، پرداخت بدهی‌ها و حل مشکلات مالی این باشگاه‌ها اقدام کند، سرخابی‌ها به صورت نامحدود و دائمی واگذار خواهند شد.
با این وجود به نظر نمی‌رسد که بر اساس قوانین فدراسیون فوتبال ایران و فدراسیون جهانی فوتبال، یک شرکت بتواند مالکیت همزمان دو تیم را در یک رده لیگ داشته باشد و این دو تیم باید در اختیار مالکان متفاوت قرار بگیرند.
این قانون تایید می‌کند که دو باشگاه باید هیات مدیره، سهام‌داران و منابع مالی مجزا داشته باشند و تامین منابع مالی دو باشگاه از یک شرکت مانع حضور این دو تیم در لیگ برتر خواهد شد.
گرچه پیش از این پرسپولیس و استقلال تهران با مالکیت وزارت ورزش و جوانان، طی سال‌های مختلف در لیگ برتر ایران حضور داشته‌اند اما با توجه به انتخاب دو هیات مدیره مختلف این ایراد قانونی به شکلی مرتفع شده بود.
موانع خصوصی‌سازی؛ نهاد‌های امنیتی یا مقام‌های دولتی
اوایل مرداد ماه، سازمان خصوصی‌سازی ایران تاکید کرده بود که سپردن این دو باشگاه به بخش خصوصی به زودی دنبال خواهد شد. برگزاری چهار دوره مزایده فروش سرخابی را به دلایل نه چندان مشخص بدون نتیجه ماند.
برخی نهادهای امنیتی و نظامی و برخی دیگر مقامات دولتی را متهم می‌کنند که به دلایل سیاسی تمایلی به خصوصی کردن این دو باشگاه ندارند. با این حال مشاور سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید که تهدید نمایندگان مجلس موجب شد که خصوصی‌سازی انجام نگیرد.
جعفر سبحانی با بیان اینکه با درخواست نمایندگان برای ارائه طرحی تازه خصوصی سازی به تعویق افتاد، افزود: «ملاک سازمان خصوصی‌سازی همان قانون و مصوبه مجلس است و اگر نمایندگان طرح جدیدی دارند مهلت آنها در حال پایان یافتن است.»
باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس تهران در سال‌های اخیر همواره با مشکلات مالی و عدم ثبات مدیریت روبرو بوده‌اند. این باشگاه‌ها نتوانسته‌اند در چند سال گذشته نتایجی خوبی کسب کنند و از بازی‌های این دو تیم نیز استقبال چندانی صورت نمی‌گیرد.