16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

طرح نمایندگان مجلس برای الزام دولت به دریافت غرامت از آمریکا

در واکنشی دیگر به مصادره دو میلیارد دلار از اموال ایران ، 201 نماینده مجلس ایران به دنبال تصویب قانونی هستند که دولت را موظف به اقداماتی برای دریافت غرامت از آمریکا به دلیل 10 اقدام این کشور «علیه ایران» در طول 63 سال گذشته، خواهد کرد.
ابراهیم کارخانه‌ای، نماینده همدان در مجلس، روز شنبه 26اردیبهشت، در مصاحبه با تعدادی از خبرگزاری‌ها از جمله خبرگزاری صدا و سیما خبر داد که طرح دوفوریتی «الزام دولت به پیگیری خسارات آمریکا علیه ایران» با امضای 201 نماینده در جلسه علنی روز یک شنبه مجلس ارائه خواهد شد.
بر اساس متن این طرح، دولت موظف است «رأساً یا از طریق حمایت از اشخاص و اتباع جمهوری اسلامی ایران، اقدامات مقتضی از جمله اقدامات حقوقی را جهت اخذ غرامت کامل» از دولت آمریکا در 10 مورد انجام دهد.
کودتای 28 مرداد 1332، کودتای نوژه، جنگ ایران و عراق و حمله به سکوهای نفتی ایران در زمان این جنگ، از جمله مواردی است که این نمایندگان مجلس، آمریکا را متهم به نقش داشتن در آنها کرده و خواستار دریافت غرامت از این کشور شده‌اند.
این نمایندگان مجلس همچنین خواستار دریافت غرامت از آمریکا به دلیل «جاسوسی» علیه ایران و «اقدامات» اسرائیل شده‌اند که به گفته آنان «با حمایت یا نقش‌آفرینی آمریکا» انجام شده یا می‌شود.
در این طرح دولت ایران همچنین موظف شده که دریافت غرامت بابت «سایر اقدامات یا وقایعی که با حمایت یا نقش‌آفرینی» آمریکا علیه جمهوری اسلامی «روی داده است یا در آینده روی خواهد داد» را پیگیری کند.
دیوان عالی آمریکا اول اردیبهشت سال جاری حکم داد که دو میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور به خانواده‌های قربانیان آمریکایی چند عملیات تروریستی مرتبط با تهران، از جمله بمب‌گذاری‌های سال 1983در مقر تفنگداران دریایی ایالات متحده و سربازان فرانسوی در بیروت، پایتخت لبنان پرداخت شود.
دولت آمریکا با دفاع از حکم دیوان عالی این کشور اعلام کرده است که این حکم با قوانین بین‌المللی منافاتی ندارد.
در مقابل حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، گفته که تهران در «دادگاه بین‌المللی» این موضوع را پیگیری خواهد کرد.
در همین حال نمایندگان مجلس در طرح خود دولت ایران را موظف به انجام «اقدام متقابل» در مقابل مصادره اموال ایران در آمریکا و «تعقیب» اموال ایالات متحده در کشورهای ثالت کرده‌اند.
بر اساس این طرح، «در مواردی که دادگاه‌های کشورهای ثالث نسبت به شناسایی و یا اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایالات متحده آمریکا علیه ایران اقدام می‌کنند دولت موظف است اقدام متقابل مقتضی را جهت شناسایی و اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایران در آن کشور‌ها یا سایر کشور‌ها به عمل آورد».

Leave a comment