16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

تشکیل هوانیروز سپاه با دستور رهبر جمهوری اسلامی

به گفته جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه و بنا بر «دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران»، هوانیروز (یگان هواپیمایی نیروی زمینی) سپاه پاسداران در حال تشکیل است.
عبدالله عراقی جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه روز دوشنبه 3 اسفند در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اعلام کرد که «بالگردهای سپاه پاسداران برای تشکیل یگان هوانیروز سپاه در حال انتقال به نیروی زمینی است.»
به گفته آقای عراقی، این انتقال بنا به دستور رهبر جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد و بخشی از بالگردها به نزسا (نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) واگذار شده است.
به نوشته خبرگزاری فارس، تا پیش از این، بالگردهای سپاه پاسداران عمدتاً در اختیار نیروی هوافضای این نهاد بوده و در آنجا از آنها استفاده می‌شده است.
نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام مستعار «نهسا» شاخه‌ای از نیروهای سپاه پاسداران است که در سال 1388 با انحلال نیروی هوایی سپاه و افزودن بخش فضایی به آن تشکیل شد.
این سازمان علاوه بر وظایف نیروی هوایی، مأموریت‌های موشکی و فضایی سپاه را نیز به عهده داشته است.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی هوافضای این نهاد طی سال‌های گذشته اقدامات زیادی برای تقویت توان نظامی خود انجام داده است.
در همین رابطه دی ماه سال جاری، سپاه پاسداران از «دومین شهر موشکی» نیروی هوافضای خود رونمایی کرد. به گفته مسئولان سپاه، این پایگاه‌های موشکی در عمق 500 متری زمین ساخته شده‌اند.
امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، در زمان اعلام خبر رونمایی اولین «شهر موشکی» در مهرماه، گفته بود که پایگاه‌های موشک‌های دوربرد ایران «در عمق 500متر زیر کوه‌های بلند» و «در همه استان‌ها و شهرهای» کشور «آماده مقابله با تهدیدهای دشمنان هستند.»
آقای حاجی‌زاده افزوده بود که «این موشک‌ها در بردهای مختلف در همه پایگاه‌ها بر روی پرتابگر (لانچر) سوار، آماده پرتاب و دست‌ها بر روی ماشه است و فقط منتظر دستور فرمانده معظم کل قوا هستیم.»
پس از او هم، حسن کریم‌پور، مشاور عالی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، از وجود «14 دپوی زیرزمینی در عمق 30 تا 500 متری زیر زمین» در نقاط مختلف ایران برای نگهداری از سیستم‌های موشکی خبر داده و گفته بود که این پایگاه‌ها از دید دشمن در امان است و در صورت نیاز از آنها استفاده خواهد شد.
همچنین پیشتر جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران با اشاره به این که سپاه موشک بالستیک «منحصر به فردی» دارد که «شاید فقط روسیه و آمریکا داشته باشند» گفته بود که ناوها و «پایگاه‌های منطقه‌ای» آمریکا در تیررس «موشک‌های بالستیک نقطه‌زن و منحصربه‌فرد» ایران است

Leave a comment