16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

وزیر اطلاعات: برنامه‌های خرابکارانه دشمن را خنثی کردیم

محمود علوی‌‌‌، وزیر اطلاعات از “کشف و خنثی کردن برنامه‌های خرابکارانه دشمن” در ایران خبر داد. او گفت که رویکرد وزارت اطلاعات در دولت یازدهم مبتنی بر “پیشگیری از جذب افراد به سازمان‌های جاسوسی و گروه‌های تکفیری” است.
سید محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی سه‌شنبه (10 شهریور / اول سپتامبر) در نطق پیش از دستور هجدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری گفت: «با تدابیر و زحمات شبانه‌روزی سربازان گمنام برنامه‌های خرابکارانه دشمن در ایران خنثی و تیم‌های عملیاتی خرابکار شناسایی، دستگیر یا به هلاکت رسیدند.»
هجدهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری صبح سه‌شنبه کار خود را آغاز کرد. در نخستین نشست این اجلاس دو روزه که چهارشنبه یازدهم شهریور به پایان می‌‌رسد، حسن روحانی‌، رئیس دولت یازدهم نیز حضور داشت.
وزیر اطلاعات در نطق پیش از دستور این اجلاس، همزمان 12 شهریورماه را که در جمهوری اسلامی “روز مبارزه با استعمار انگلیس” نامگذاری شده، گرامی داشت.
محمود علوی در ادامه به تشریح عملکرد وزارت اطلاعات در دولت یازدهم پرداخت. او در توصیف برنامه‌های این وزارتخانه “برای ایجاد امنیت و آرامش پایدار در جامعه” گفت: «رویکرد این وزارتخانه در دولت یازدهم مبتنی بر پیشگیری است و ما تلاش می کنیم به جای این که افراد، جذب سازمان‌ها و سرویس‌های جاسوسی شوند و بعد ما پیگیر برخورد با آنها باشیم، اجازه ندهیم زمینه جذب افراد به این گونه سازمان‌ها فراهم شود.»
او افزود که “تعامل خوبی با علمای اهل سنت” انجام شده و به این ترتیب مانع “جذب افرادی از اهل سنت به داعش و گروه‌های تکفیری” شده است.
علی‌رغم تأکید وزیر اطلاعات، “تعامل خوب با اهل سنت” در دولت یازدهم بر برخی اقدامات از قبیل تخریب نمازخانه اهل‌ سنت تهران توسط نیروهای شهرداری با پشتیبانی نیروهای انتظامی و امنیتی بدون اطلاع قبلی، نارضایتی و انتقاد شدید مردم و روحانیان اهل سنت را برانگیخته است.
از سوی دیگر در ماه‌های اخیر شمار حمله‌های خشونت‌بار در مناطق سنی‌نشین شرق ایران افزایش یافته است.
با این حال، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به حوادث در جنوب شرق و گاهی در شمال غربی ایران تأکید کرده است همه تحرکات داعش و گروه‌های تروریستی رصد می‌شود و به دلیل “ثبات اجتماعی سیاسی و دفاعی ایران” آنها خطری برای ایران محسوب نمی‌شوند.
حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، در گفت‌وگویی تفصیلی با شبکه “العالم” از آمادگی بالای دستگاه‌های امنیتی، انتطامی و دفاعی ایران برای مقابله با گروه‌های “تکفیری و تروریستی” خبر داده است.