16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

10 سفارتخانه‌ ایران به «تخلفات اقتصادی و واردات انحصاری کالا» متهم شدند

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تعدادی از سفارتخانه‌های ایران را متهم کرد که «با سوء استفاده از موقعیت خود»، در چند سال اخیر اقدام به تشکیل شرکت، فعالیت‌های اقتصادی و «واردات انحصاری برخی کالا‌ها» به ایران کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس ایران، محمد علی پورمختار روز چهارشنبه اول مهر با اشاره به بررسی عملکرد سفارتخانه‌های ایران در کمیسیون اصل 90 مجلس گفت که بر اساس گزارش‌های رسیده، تاکنون تعداد سفارتخانه‌های «متخلف» به 10 مورد رسیده است.
وی نام این سفارتخانه‌ها را اعلام نکرده است.
به گفته آقای پورمختار، «واردات انحصاری» برخی کالا‌ها به کشور، بخشی از «تخلفات» این سفارتخانه‌ها محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد: «از طرف دیگر ایران با برخی از کشور‌ها در منطقه و فرا منطقه تعاملات بسیاری دارد، در این رابطه نیز برخی از کارکنان و افراد حاضر در سفارت‌خانه‌ها با سوء استفاده از این مسئله، اقداماتی را حتی در جهت خلل در این امور انجام می‌دهند».
آقای پورمختار 28 تیر ماه خبر داده بود که کمیسیون اصل 90 مجلس در حال بررسی عملکرد سفارتخانه‌های ایران است.
در واکنش به این اقدام کمیسیون اصل 90، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز 30 شهریور اعلام کرد که این کمیسیون مسئول رسیدگی به همه مسائل مرتبط با سیاست خارجی است.
علاءالدین بروجردی تاکید کرد که دخالت هر کمیسیون دیگری در این زمینه «به مصلحت» مجلس نیست.
آقای پورمختار در بخش دیگری از سخنان خود، «کم‌کاری» در تبلیغ جاذبه‌های گردشگری ایران و «بی‌خبری» از وضعیت زندانیان ایرانی درخارج از کشور را از جمله دیگر شکایت‌های مطرح از سفارتخانه‌های ایران ذکر کرد.
وی تاکید کرد: «‌ متاسفانه میلیارد‌ها تومان در سفارتخانه‌ها هزینه می‌شود، اما این اعتبارات هیچ تاثیری در بهره‌گیری از ظرفیت‌های بسیار سفارتخانه‌ها نداشته است».
در سال‌های گذشته گزارش‌هایی درباره خرید ساختمان‌های گران قیمت توسط سفارتخانه‌های ایران در برخی کشور‌ها و همچنین بی‌توجهی سفارتخانه‌های ایران به ایرانیان زندانی در برخی کشور‌ها نظیر مالزی منتشر شده بود.