16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

نظر سنجی سازمان پیو: بیشتر مردم دنیا به ایران دید منفی دارند

با نزدیک شدن به ضرب الاجل تعیین شده برای توافق نهایی هسته ای با ایران، نظر سنجی ها نشان می دهد مردم بیشتر کشورهای جهان به ایران نظر منفی دارند.
نظر مردم کشورهای مسلمان و عرب همسایه ایران، و نیز اسرائیل نیز به شدت نسبت به ایران منفی شده است. نظر منفی نسبت به ایران در این کشورها در چند سال اخیر سیر نزولی داشته است.
در نظر سنجی مرکز آمریکایی پیو، اکثریت جمعیت 31 کشور از 49 کشوری که مورد سوال قرار گرفته اند در مورد ایران نظرشان منفی بوده است.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دو سال پیش در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و مردم کشورهای خاورمیانه به عملکرد وی نیز نمره خوبی نداده اند.
طبق نظر سنجی پیو، 57درصد مردم به طور میانگین دید منفی به ایران دارند.
در اسرائیل 92 درصد، در اردن 89 درصد، در ترکیه 64 درصد، در لبنان 58درصد، در آمریکا 76 درصد، در کانادا ۶۶ درصد، در ژاپن 73 درصد، و در ونزوئلا ۵۸ درصد مردم عمدتا به ایران دید منفی دارند.
در اسرائیل 97 درصد یهودیان و 60 درصد اعراب به ایران دید منفی دارند.
پاکستان، که در ایران بر سر حمله گروه های مسلح به مناطق مرزی علیه آن کشور اعتراضاتی شده است، تنها کشوری است که اکثریت آن دید مثبتی به جمهوری اسلامی ایران دارند. در این کشور 57درصد نظر مثبت به ایران دارند.
با این حال، در پاکستان، نظر منفی مردم نسبت به ایران از ۸ درصد در سال گذشته میلادی به 16 درصد افزایش یافته است.
در کشورهای آمریکای لاتین نیز 61 درصد مردم ۶ کشور این قاره به عملکرد و رفتار ایران نمره منفی داده اند.
حسن روحانی همچین ایران در مجموع در بین مردم جهان نظر مساعد مردم را جلب نکرده است.
اما در لبنان، نظرها نسبت به حسن روحانی در میان شیعیان و سنی های این کشور متفاوت است. ۹۵ درصد شیعیان و یک چهارم مسیحیان به حسن روحانی دید مثبتی دارند در حالی که تنها 11 درصد سنی ها نمره خوبی به او می دهند.
از زمان اولین سال ریاست جمهوری او، نمره قبولی حسن روحانی در میان مردم مناطق فلسطینی اندکی افزایش یافته است.
نظرسنجی از 25مارس تا 27 مه 2015انجام شده و بیش از 45 هزار نفر در آن شرکت داشتند.