16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

احمدی مقدم: کمیته ویژه در جریان اعتراضات 88 هر روز به رهبر گزارش می داد

فرمانده سابق نیروی انتظامی در مصاحبه‌ای با وب سایت «تاریخ انقلاب» که روز یک شنبه، 20 دی، منتشر شد، خبر داده است که در جریان اعترضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهور ایران در سال 88، علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، تصمیم گیری در خصوص مقابله با این اعتراضات را به «کمیته ویژه‌ای» در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، «سپرده» بود و نتایج جلسات هر روز به او گزارش می‌شد.
به گفته آقای احمدی مقدم، علاوه بر او برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی از جمله؛ سعید جلیلی، دبیر وقت شورایعالی امنیت ملی، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، و سعید مرتضوی، دادستان تهران، عضو این کمیته بوده‌اند.
«سکته خبری» وزارت اطلاعات در اعتراضات 88
فرمانده سابق نیروی انتظامی وزارت اطلاعات در دوره مدیریت غلامحسین محسنی اژه‌ای را متهم کرد که قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 از نیروی انتظامی «پشتیبانی اطلاعاتی» نمی‌کرد و درباره اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات نیز «اطلاعات درست و دقیقی ارائه نمی‌کرد.»
اسماعیل احمدی مقدم همچنین گفت که نیروی انتظامی «وسعت» اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 88 را «پیش بینی» نمی‌کرده و انتظار نداشته که «میزان پتانسیل، عمق و گستره» ‌ اعتراض‌ها به حدی باشد که 8 ماه ادامه پیدا کند.
آقای احمدی مقدم در این مصاحبه گفت که غلامحسین محسنی اژه‌ای، وزیر اطلاعات در دولت محمود احمدی‌نژاد، «در انتصاباتش مقداری محتاطانه عمل می‌کرد و این محتاط بودن کمی برایش مشکل ایجاد کرد.»
وی اضافه کرد: «در جریان فتنه عدم پشتیبانی اطلاعاتی وزارت از ما کاملاً مشخص بود. هیچ ‌وقت اطلاعاتی از آنها نمی‌گرفتیم، در واقع وجود یک سکته ‌خبری و جدی نگرفتن ماجرا در آنجا مشخص بود. وزارت حتی در ادامه ‌ فتنه هم اطلاعات درست و دقیقی ارائه نمی‌کرد.»
آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکان او، از اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 88 با عنوان «فتنه» نام می‌برند.
غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه، در دولت اول محمود احمدی‌نژاد وزیر اطلاعات بود اما در سال 88 و روزهای آخر دولت او به دلیل اعتراض به انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به سمت معاون اول رئیس جمهور برکنار شد.
پیش از این علیرضا زاکانی، نماینده تهران درمجلس نیز وزارت اطلاعات در دولت محمود احمدی‌نژاد را متهم کرده بود که دو روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ با «نظر سازی» اعلام کرده که میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد به مرحله دوم می‌روند.
آقای احمدی مقدم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نظرسنجی های وزارت اطلاعات درباره انتخابات ریاست جمهوری سال 84 افزود: «وزارت اطلاعات به نحوی آقای هاشمی را در جریان انتخابات ریاست جمهوری هدایت و حتی تشجیع می‌کرد.»
اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 کاندیدا بود.
فرمانده سابق نیروی انتظامی در ادامه این مصاحبه گفت که این نیرو پیش از انتخابات سال ۸۸ «تحرکات را رصد» می‌کرده و از مواردی چون تشکیل کمیته صیانت از آرا توسط «مهدی هاشمی» و جلسات او با افرادی مانند محسن آرمین، مصطفی تاج‌زاده و بهزاد نبوی، از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، در «نیاوران» مطلع بوده است.
وی همچنین مدعی شد که پیش از کاندیداتوری میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، جلساتی با حضور محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران، علی اکبر ناطق نوری، رئیس مجالس چهارم و پنجم و حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی، در دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار می‌شده و میرحسین موسوی نیز پس از کاندیداتوری به این جمع اضافه شده بود.

Leave a comment