16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

مصباح: اینترنت و تلفن همراه عامل گران‌فروشی‌ها و وضعیت بد حجاب

محمدتقی مصباح یزدی، عضو مجلس خبرگان رهبری ایران، ضمن ابراز نگرانی از به گفته او «گسترش ناهنجاری‌ها»، اینترنت و تلفن همراه را «بالا‌ترین عامل» مشکلاتی چون «وضعیت بد حجاب» و «گران‌فروشی» دانست.
به گزارش خبرگزاری رسا، آیت‌الله مصباح یزدی، عصر روز دوشنبه، 30 شهریور، وضعیت فرهنگی کشور را «نگران‌کننده» خواند و نسبت به آنچه «گسترش ناهنجاری‌ها» نامید، هشدار داد.
اگر کسی اوضاع اوایل انقلاب را با اکنون مقایسه کند مطمئنا با دیدن وضعیت بد حجاب، گران فروشی‌ها و دیگر موارد تعجب می‌کند.
مصباح یزدی
همچنین به گزارش وب سایت انتخاب، این عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: «اگر کسی اوضاع اوایل انقلاب را با اکنون مقایسه کند مطمئنا با دیدن وضعیت بد حجاب، گران‌فروشی‌ها و دیگر موارد تعجب می‌کند.»
آقای مصباح یزدی اضافه کرد: «بالا‌ترین عامل این مشکلات ایجاد شده در جامعه، اینترنت و گوشی‌های همراه هستند که در این سال‌ها آثار سوء بسیاری داشتند.»
پیشتر، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، «عفاف و حجاب» را «یک مسئله درونی مانند روزه» دانسته و گفته بود که «شما به کسی می‌توانید به زور بگویید روزه بگیرد؟ اگر بگویید، او می‌گوید من روزه دارم اما به اتاقی دیگر می‌رود و آب می‌خورد.»
آقای مصباح یزدی تاکید کرد: «کسی که در کشور و نزدیک وقایع باشد چون مسائل آرام آرام پیش می‌رود نمی‌تواند زشتی‌ها را درک کند اما شخصی که پس از سال‌ها ایران را ببیند تفاوت را نسبت به سالیان گذشته حس می‌کند.»
با وجود وعده‌های دولت ایران برای افزایش سرعت و ضریب دسترسی به اینترنت، تعدادی از روحانیون اصولگرا در ایران از افزایش سرعت اینترنت و همچنین تاثیرات فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه ابراز نگرانی کرده‌اند.
در همین حال احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد، روز دوشنبه در همایش سالانه مدیران مراکز سایبری بسیج گفت که فضای مجازی «میدان قطعی و اصلی جنگ» به گفته او «دشمنان» علیه جمهوری اسلامی شده است.
بازداشت و سرکوب فعالان سایبری همچنان در ایران ادامه دارد و اخیرا دو وبلاگنویس بازداشت شدند.
به گزارش خبرگزاری فارس، وی با اشاره به اینکه در مواردی فیلترینگ نتوانسته «اثرگذاری مد نظر» را داشته باشد، تاکید کرد که «باید فضای مجازی را به تسخیر خود در بیاوریم نه اینکه مقهور اثرگذاری آن شویم.»
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز شنبه 14 شهریور، در حکم انتصاب اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی مأموریت‌هایی چون «سالم‌سازی فضای مجازی»، «تسریع در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات» و «ممانعت از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی» را برای این شورا تعیین کرده است.