16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

آمریکا یک میلیارد و 700 میلیون دلار اموال ایران را پس می‌دهد

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که ایران و آمریکا پرونده‌ای قدیمی را که در یک محکمه‌ داوری در لاهه در جریان بوده، حل و فصل کرده‌اند.
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا امروز یکشنبه 17 ژانویه (27دی) در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور 400میلیون دلار از دارایی‌های ایران را که قبل از قطع رابطه دو کشور در حسابی امانی در آمریکا نگهداری می‌شده، به همراه سود آن آزاد می‌کند.
بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا سودی که در طی ده‌ها سال به این دارایی‌های مسدودشده تعلق گرفته، حدود یک میلیارد و سیصد میلیون دلار است که همراه اصل پول به ایران بازگردانده می‌شود.
این دارایی‌ها قبل از قطع رابطه دو کشور با هدف خرید تسلیحات به آمریکا منتقل شده بود.
وزارت خارجه آمریکا گفته است که تفاهم بر سر این دارایی‌ها بعد از یک رشته گفت‌وگوهای “دوجانبه و سازنده” به دست آمده و این توافق حقوقی را در راستای منافع آمریکا ارزیابی کرده است.
در این بیانیه همچنین گفته شده است که تمام 4700پرونده دعواهای خصوصی آمریکا عیله ایران که از سال 1981 در محکمه داوری لاهه مطرح شده بود در 20 سال اول حل شد و از این طریق مبلغی معادل دو و نیم میلیارد دلار به افراد و شرکت‌های آمریکایی رسید.
وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که هنوز هم دعواهای حقوقی حل‌نشده‌ای عمدتا از سوی ایران علیه آمریکا مطرح است که به گفته او دو کشور به تلاش‌های خود برای حل و فصل آن ادامه خواهند داد.
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم در صحبت‌های امروز خود در ارتباط با اجرای توافق هسته‌ای ایران، به تفاهم دو کشور بر سر دارایی‌های ایران هم اشاره کرد، اما تاکید کرد که حل و فصل بعضی اختلافات میان ایران و آمریکا به معنای این نیست که دولت او نسبت به اقدامات دیگر ایران بی‌تفاوت باشد.