16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

مرگ «پنج عامل انتحاری که قصد حمله به زائران کربلا را داشتند»

منابع امنیتی عراق می‌گویند که «پنج عامل انتحاری که قصد حمله به زائران کربلا را داشتند» پس از یک درگیری با «گردان‌های حزب‌الله» در این کشور از پا درآمده‌اند.
خبرگزاری‌های دانشجویان ایران، ایسنا، و «سومریه» عراق گزارش داده‌اند که «گردان‌های حزب‌الله» عراق که از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه این کشور است، صبح چهارشنبه، 11 آذر، این «عوامل انتحاری» را به قتل رسانده‌اند.
به گفته یک منبع امنیتی عراق، درگیری‌ میان این افراد با گروه شبه‌نظامی «بیش از یک ساعت ادامه داشت و حرکت زائران نیز بدون هیچ گونه مشکلی در حال انجام است».
این گزارش افزود که روز سه‌شنبه نیز نیروهای عراقی موفق شدند «دو عامل انتحاری دیگر را که قصد جان زائران را داشتند به هلاکت برسانند».
فرماندهی عملیات بغداد نیز از «خنثی شدن سومین حمله انتحاری علیه زائران اربعین ظرف دو روز گذشته» خبر داده بود.
این در حالی است که بر اثر یک انفجار انتحاری در بغداد در روز دوشنبه، 9 نفر از کسانی که قصد شرکت در مراسم اربعین را داشتند کشته و 21تن دیگر زخمی شدند.
مراسم اربعین مراسمی ویژه چهلمین روز کشته شدن حسین ابن علی، امام سوم شیعیان، و تعدادی از اعضای خانواده و یارانش در 13 قرن قبل است.
صد‌ها هزار ایرانی و شیعیان دیگر چند سالی است که در این مراسم شرکت می‌کنند.
در همین حال تعداد نامشخصی از ایرانیان در روزهای اخیر بدون ویزا به عراق سفر کرده‌اند.
در همین زمینه مصطفی قاسمی، رئیس دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت ایران در عراق، روز سه‌شنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که «تاکنون بیش از 20ایرانی به خاطر ورود غیر قانونی به عراق توسط نیروهای امنیتی این کشور دستگیر شده‌اند».
آقای قاسمی تاکید کرده است که «هر فردی بدون ویزا به کشور عراق وارد شود، دستگیر شده و با وی به عنوان مجرم از سوی دستگاه قضایی عراق برخورد خواهد شد».
این آمار در حالی ارائه شده که پیش از این، رئیس سازمان حج و زیارت ایران از بازداشت «200 تا 300 ایرانی» در عراق به اتهام ورود بدون ویزا به این کشور خبر داده بود.
حسن قشقاوی، معاون وزارت امور خارجه ایران، نیز پیشتر هشدار داده بود که «ورود بدون ویزا به کشور عراق تا شش سال حبس دارد».
وزارت کشور عراق در روزهای اخیر از مقام‌های جمهوری اسلامی به علت هجوم زائران ایرانی بدون روادید به مرزهای این کشور، درگیری با مرزبان‌های عراقی و آسیب زدن به موانع مرزی انتقاد کرده بود.