16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

عربستان و بحرین «مانع از ورود کشتی‌های ایرانی به آب‌های خود می‌شوند»

شماری از شرکت‌های بیمه دریایی به نقل از منابع محلی اعلام کردند که عربستان سعودی و بحرین مانع از ورود کشتی‌های حامل پرچم ایران به آب‌های منطقه‌ای خود شدند؛ اقدامی که می‌تواند به افزایش تنش میان تهران و ریاض بینجامد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران در پی افزایش صادرات نفت خود است و با وجود لغو تحریم‌ها از بخش‌های بانکی و بیمه‌ایش در ماه گذشته در چارچوب توافق هسته‌ای، همچنان با موانع بیمه‌ای و مالی روبرو است.
بعید است که جلوگیری از ورود کشتی‌های ایران به برخی بنادر در خلیج فارس، به تجارت بین‌المللی آسیب بزند اما ابهام‌ها بر سر موانع تجاری پیش‌روی تهران افزایش می‌یابد.
رویترز می‌افزاید: برخی از شرکت‌های بیمه به نقل از منابع محلی و خبرنگاران اعلام کردند که عربستان سعودی و بحرین مانع از ورود کشتی‌های حامل پرچم ایران به آب‌های منطقه‌ای خود شده‌اند.
شرکت نروژی بیمه دریایی «گارد» اعلام کرد بحرین حتی به کشتی‌هایی که بنادر ایرانی جزء سه آخرین بندری باشند که در آن توقف کرده‌اند، اجازه ورود به آب‌های منطقه‌ای خود نمی‌دهد.
مقام‌های عربستانی و بحرینی هنوز در باره این خبر اظهار نظر نکرده‌اند.
از سوی دیگر، شرکت بیمه دریایی «وست آف اینگلند» اعلام کرد: «چنانچه یک کشتی ایران جزء یکی از آخرین سه ایستگاه یک کشتی باشد، بحرین به این کشتی اجازه ورود به آب‌های منطقه‌ای خود نمی‌دهد».
دیگر شرکت‌های بیمه دریایی هنوز چنین اعلامی نداشته‌اند و نگفتند که آیا دستورالعمل‌های جدیدی در این باره وجود دارد یا نه.
در حالی که شرکت‌های نفتی اروپایی همچون انی ایتالیا و توتال فرانسه در پی خرید نفت از ایران هستند، اما به نظر می‌رسد شرکت‌های بین‌المللی بیمه دریایی همچنان از تحریم‌های آمریکا نگرانند.
در پی حمله به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در ایران که در اعتراض به اعدام شیخ نمر النمر روحانی شیعه در عربستان صورت گرفت، ریاض روابط دپیلماتیک و تجاری خود را با تهران قطع کرد. پس از آن بحرین از میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و شماری دیگر از کشورهای عربی نیز اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده‌اند