16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

اولین دیدار دوجانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا پس از توافق جامع اتمی

محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا برای اولین بار پس از توافق جامع اتمی ایران و گروه 5+1 که تیرماه (ژوئیه) امسال در وین به دست آمد، با هم دیدار کردند.
این دیدار در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک انجام شده است. پیش از این اعلام شده بود که دیدار آقایان ظریف و کری درباره اجرای توافق جامع اتمی یا برنامه اقدام مشترک (برجام) است اما ساعاتی پیش از این، مقام های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا، از احتمال طرح موضوع سوریه در این دیدارخبر داده بودند.
آقای کری درباره این دیدار گفته باید برای رسیدن به صلح و یافتن راهی رو به جلو در سوریه و یمن، تلاش کرد. او با اشاره به برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل و حضور رهبران کشورها در این اجلاس گفته، این هفته این فرصت وجود دارد که درباره موضوعات دشوار خاورمیانه پیشرفت صورت گیرد.
آقای ظریف هم گفته امیدواریم با اجرای کامل و با حسن نیت برجام، بتوانیم به برخی از بی‌اعتمادی‌ها که دهه هاست وجود دارد، پایان دهیم. او گفته اولویت ایران اجرای برجام و حادثه عربستان است.
در تصویری که دو مقام را در برابر پرچم کشورهایشان در آغاز این دیدار نشان می دهد، روبان سیاهی به یقه کت آقای ظریف وصل شده که احتمالا نشانی از عزاداری کشور او به دلیل حادثه مرگبار روز عید قربان در شهر منای عربستان سعودی و کشته شدن بیش از 760 زائر مسلمان از جمله زوار ایرانی است.