16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

ظریف: از من خواستند روابط را با عربستان قطع کنم، اما نپذیرفتم

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه 30 دی در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت که ایران خواستار تقابل با عربستان سعودی نیست و «نیازی نیست» که عربستان به خاطر افزایش اخیر تنش‌ها با ایران به وحشت بیفتد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ظریف تأکید کرد که عربستان «باید بداند که تقابل‌جویی به نفع هیچ‌کس نیست.»
وزیر خارجه ایران افزود که طی ماه اخیر که تنش‌ها بین تهران و ریاض به خاطر حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران تشدید شد، «از او خواسته شد» تا روابط ایران با عربستان را قطع کند.
وی افزود که «اما من از این کار سر باز زدم»؛ آقای ظریف اما توضیح نداد که چه فرد یا گروهی از او خواسته تا روابط ایران و عربستان را قطع کند.
محمدجواد ظریف سپس مقام‌های عربستان را مستقیماً خطاب قرار داده و در مورد تنش‌های بین دو کشور گفت: «دوستان، دلیلی ندارد به وحشت بیفتید.»
او افزود: «ایران آماده همکاری با شماست، ایران نمی‌خواهد کسی را در این منطقه به انزوا بکشاند.»
پس از اعدام یک روحانی شیعه در عربستان و در پی آن، حمله اعتراضی گروهی به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد، عربستان و چند کشور دیگر از جمله بحرین مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند.
تهران اما تأکید دارد که گروهی از افراد «خودسر» اقدام به این حمله‌ها کرده‌اند و با آنها برخورد قضایی خواهد شد.
یک روز پیش از این سخنان محمدجواد ظریف در داووس، خبر رسید که معاون او، عباس عراقچی، برای حضور در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی که به درخواست دولت عربستان برای رسیدگی به مسئله حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد برگزار می‌شود، راهی جده شده‌است.