16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

برگزاری آخرین مناظره جمهوریخواهان قبل آغاز روند رای‌گیری برای گزینش نامزد حزب بدون حضور ترامپ

در شبی که دانلد ترامپ، نامزد جنجالی غیبت داشت، هفت داوطلب اصلی نامزدی حزب جمهوری خواه آمریکا در آخرین مناظره تلویزیونی، قبل از آغاز روند طولانی رای گیری برای انتخاب نامزد نهایی این حزب در مناظره تلویزیون فاکس شرکت کردند.
پیش از این دانلد ترامپ، سرمایه‌دار آمریکایی اهل نیویورک اعلام کرده بود که در این مناظره شرکت نمی کند.
اختلاف ترامپ با تلویزیون فاکس بعد از مناظره اول نامزدهای جمهوریخواه شکل گرفت. زمانی که مگان کلی، مجری ۴۵ ساله که پیشتر با پوشش انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 توجه ها را به خود جلب کرده بود، در قامت یکی از مجریان این مناظره، از ترامپ سوالاتی درباره “توهین ها به زنان” پرسید.
پنجشنبه شب ترامپ در مناظره شرکت نکرد و به جای آن در یک برنامه عام المنفعه در نزدیکی محل برگزاری مناظره شرکت کرد و ادعا کرد، توانسته ٦ میلیون دلار برای نظامیان بازنشسته جمع کند.
ترامپ در نظرسنجی های این حزب از بقیه جلوتر است و در مناظره پنجشنبه شب، نامزدها بارها از او انتقاد کردند. در عین حال، غیبت ترامپ باعث شد تا برخی نامزدهای دیگر مانند جب بوش فرماندار فلوریدا و کریس کریستی فرماندار نیوجرسی بیشتر خودشان را نشان دهند.
در غیاب ترامپ، نامزدهای اصلی جمهوریخواه در کنار موضوعاتی چون مساله مهاجران صحبت کردند و در بخشهایی از مناظره، به ایران اشاره هایی داشتند.
در بخشی از مناظره که توسط فاکس و شرکت گوگل میزبانی شد، بار دیگر مجریان از نامزدها درباره آینده توافق اتمی با ایران در صورت برنده شدن پرسیدند که مارکو روبیو سناتور فلوریدا گفت اگر رئیس جمهور شود، این توافق را لغو خواهد کرد.
اظهارات وی در حالی است که از ده روز پیش توافق هسته ای با ایران اجرایی شده است.
در مقابل این دیدگاه روبیو، جان کیسیک دیگر نامزد حاضر در مناظره، گفت که او منتظر می ماند تا ببیند ایران چه رفتاری خواهد کرد.
در مناظره پنجشنبه شب، سناتور تد کروز که بعد ترامپ در نظرسنجی ها بیشترین بخت را دارد، در بحث سیاستهای مهاجرتی بحث تندی با مارکو روبیو داشت.
در مقابل حزب جمهوریخواه که هشت نامزد اصلی دارد، در حزب دموکرات هیلاری کلینتون، برنی ساندرز و مارتین اومالی سه داوطلب اصلی هستند.
روند انتخابات آمریکا به دو حزب اجازه می دهد در برخی ایالت ها بین حامیان خود انتخاب مقدماتی برگزار کند تا اعضای حزب نامزد نهایی این حزب را برگزینند.
اولین ایالتی که جمهوریخواهان در آن رقابت دارند، ایالت آیووا است.