16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

بازداشت مدیر یک شبکه‌ ماهواره‌ای فارسی زبان در ایران

به نوشته برخی سایت‌های خبری، سازمان‌های امنیتی ایران «مدیر یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان» را در ایران بازداشت کرده‌اند و این شبکه تعطیل شده است.
وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان شامگاه چهارشنبه 30 دی گفته است: «دستگاه‌های امنیتی پس از ماه‌ها تمرکز و ایجاد اشراف اطلاعاتی روی عوامل اصلی شبکه تلویزیونی تریپل‌ای (AAA) در سه کشور اروپایی، با طراحی و اجرای یک عملیات اطلاعاتی پیچیده، مدیر ارشد آن را در داخل ایران دستگیر کردند.»
در حالی‌که در خبر سایت باشگاه خبرنگاران جوان، به نام این دستگاه‌های امنیتی اشاره نشده، اما تلویزیون ایران در بخش خبری 30.20 از «وزارت اطلاعات» و همچنین خبرگزاری صداوسیما از «سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» نام برده است.
در این خبر نوشته شده که شخص بازداشت شده «با هدایت سرویس اطلاعات خارجی انگلستان درصدد فروش دو شبکه تلویزیونی در اختیار خود به بی‌بی‌سی فارسی بوده»، و همچنین «ارتباطات کاری مهمی با شبکه جم‌تی‌وی» داشته است.
در این خبر همچنین اتهاماتی نظیر «ایجاد شبکه گسترده انتقال جوانان ایرانی به خارج از کشور و درگیر کردن آنها در مسائل غیر اخلاقی»، «کسب درآمد از این طریق به ارزش بیش از 850 هزار دلار»، «اداره و راه اندازی 3کمپانی فساد بزرگ در یکی از کشورهای منطقه با گردش مالی بیش از 500 هزار دلار»، «ایجاد شبکه جذب آگهی و استخدام مرتبطین در داخل کشور» و «اداره بیش از 40 صفحه و پروفایل ویژه در شبکه‌های اجتماعی مختلف با هدف شبکه سازی در زمینه فساد» به مدیر و عوامل گرداننده این شبکه نسبت داده شده است.
شبکه تریپل‌ای (AAA) بر روی ماهو‌اره‌ یاه‌ست قرار داشت و در قالب دو شبکه AAA Family و AAA Music به پخش برنامه‌های سرگرم کننده، فیلم، سریال و موسیقی می‌پرداخت.
هم اکنون پخش برنامه های این دو شبکه متوقف شده و بر روی صفحه فیس‌بوک این تلویزیون ماهواره‌ای نیز خبر دستگیری مدیر آن و مسدود شدن شبکه قرار داده شده است.
طی هفته‌های گذشته خبر خروج تعدادی از بازیگران، کارگردانان و عوامل سینما و تلویزیون از ایران و پیوستن آنها به یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای برای تولید فیلم و سریال به زبان فارسی حاشیه‌ساز بوده است.
در همین رابطه، چند روز پیش حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی با نوشتن یادداشتی به مهاجرت برخی بازیگران و عوامل سینما تلویزیون به قصد فعالیت در شبکه‌های ماهواره‌ای واکنش نشان داد.
او در بخشی از این یادداشت آورده بود: «هر از گاهی می‌شنویم هنرور یا هنرمندی با انتشار یک عکس و گذاشتن پستی در فضای مجازی و به امید زندگی بهتر از کاروان چندین هزار ساله فرهنگ و تمدن ایرانی جدا می‌شود. این جدایی بسیار غم انگیز است. البته زندگی به اصطلاح بهتر حق همه است. من در اینجا قصد توصیه ندارم، چون در چنین جایگاهی نیستم.»
از سوی دیگر، حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد نیز روز 13 آذر اعلام کرده بود که بر اساس قوانین این وزارتخانه و دولت،‌ هر گونه همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی تخلف محسوب شده ‌برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.