16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

دستگیری چند هزار تن از اتباع خارجی در دو استان ایران

مسئولان نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی از بازداشت بیش از پنج هزار و 500 تبعه خارجی در شش ماه اخیر در استان‌های آذربایجان شرقی و هرمزگان خبر دادند.
محسن حسن‌خانی، فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی روز چهارشنبه 8 مهرماه به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت: «بیش از سه هزار و 500 تبعه خارجی غیرمجاز طی شش ماه گذشته در سطح این استان شناسایی و دستگیر شدند.»
به‌گفته او افراد دستگیرشده اغلب از کشورهای افغانستان و پاکستان برای کسب کار به آذربایجان شرقی آمده و قصد سفر به کشورهای دیگر را داشته‌اند.
حسن‌خانی گفت در بین دستگیرشدگان زن، کودک و افراد مسن نیز به چشم می‌خورند و تمامی آن‌ها به مراجع صلاحیت‌دار تحویل شده‌اند.
از سوی دیگر به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) احمد دادستانی، فرمانده نیروی دریابانی استان هرمزگان ظهر چهارشنبه در یک نشست خبری از دستگیری دو هزار و 94 تبعه خارجی طی شش ماهه اخیر در این استان خبر داد. او جزئیات بیشتری در این‌باره ارائه نکرد.
در مردادماه سال جاری نیز هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از موج دستگیری مهاجران غیرقانونی افغان در چندین شهر از جمله مشهد، ورامین، تبریز، اصفهان و شیراز خبر داده بود.
در تیرماه سال جاری محمد عباسی، فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی اعلام کرد که مأموران هنگ مرزی ظرف یک هفته 700 تبعه خارجی را در مرزهای این استان دستگیر کرده‌اند.
بیشترین پناهندگان در ایران، افغان‌ها و عراقی‌ها هستند. در سال‌های اخیر اقامت افغان‌ها در شماری از شهرهای ایران ممنوع شده است.