16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

خامنه‌ای: سیاست ما در برابر دولت مستکبر آمریکا تغییری نخواهد کرد

رهبر جمهوری اسلامی ایران مذاکره هسته‌ای با آمریکا را موردی “استثنایی” و بر اساس “مصلحت”خواند. وی تصریح کرد که تهدید‌های غرب مانعی برای تولید تسلیحات هسته‌ای نیست، بلکه تنها مانعی “شرعی” در این رابطه وجود دارد.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در خطبه‌های نماز عید فطر ضمن تشکر از هیئت ایرانی در مذاکرات اتمی تصریح کرد که “جمهوری اسلامی هرگز تسلیم زیاده‌خواهی دشمن نخواهد شد.”
خامنه‌ای افزود: «چه این متن تصویب بشود و چه نشود ما از حمایت دوستان‌مان در منطقه دست برنخواهیم داشت. »
برخی کشورهای غربی و عربی ایران را متهم می‌کنند که با حمایت از گروه‌های شیعه و تندرو در امور داخلی کشورهایی هم‌چون یمن، سوریه، عراق و لبنان دخالت می‌کند.
ابراز این سخنان هم‌زمان با تلاش‌های مقامات آمریکایی برای توضیح پیامدهای توافق هسته‌ای به متحدان منطقه‌ای واشنگتن صورت گرفته است. جان کری، وزیر خارجه آمریکا در 16 ژوئیه در دیدار با عادل جبیر، همتای سعودی خود گفت: «ما امیدواریم ایران از توافق به دست‌آمده برای ارتقای وضعیت اقتصادی کشور و وضعیت مردم ایران و نه برای ماجراجویی در منطقه بهره ببرد.»
دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در مصاحبه‌ای با شبکه خبری “العربیه” تصریح کرد که امضای توافق هسته‌ای با ایران به “معنای اتحاد با جمهوری اسلامی نیست.”
“ایران تسلیم نخواهد شد”
خامنه‌ای خطاب به “دشمنان” گفت: «باید تسلیم شدن ایران را به خواب ببینید.» به گفته رهبر جمهوری اسلامی، ایران “روز به روز قویتر می‌شود.”
خامنه‌ای اظهارات مقامات غربی را “رجزخوانی” نامید و گفت: «مسئولین آمریکایی مشغول رجزخوانی‌اند. می‌گویند ما ایران را سر میز مذاکره نشاندیم، تسلیم کردیم، مانع از سلاح هسته‌ای ایران شدیم! حقیقت قضیه چیز دیگری است.»
به گفته ناظران سیاسی، تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی سرانجام ایران را برای حل نهایی مناقشه هسته‌ای مجبور به مصالحه با جامعه بین‌المللی کرد. ایران در سال‌های گذشته با تورم، بیکاری، خشکسالی، فساد مالی و انزوای سیاسی مواجه بوده است.
عدم تغییر سیاست ایران در قبال آمریکا
رهبر جمهوری اسلامی با تاکید بر قابلیت‌های دفاعی و امنیتی ایران تصریح کرد که سیاست جمهوری اسلامی در قبال “دولت مستکبر آمریکا” تغییر نخواهد کرد.
وی اشاره کرد که ایران مایل به مذاکره با آمریکا در مورد مسائل جهانی و منطقه‌ای نیست و مذاکرات هسته‌ای از “موارد استثنایی” است و بر اساس “مصلحت” صورت گرفته است.
به گفته خامنه‌ای سیاست جمهوری اسلامی با سیاست‌های آمریکا در منطقه “180 درجه” اختلاف دارد. وی به طور مشخص به یکی از این اختلافات اشاره کرد و گفت: «آمریکایی‌ها حزب‌الله و مقاومت لبنان را که فداکارترین نیروهای دفاع ملی در یک کشورند متهم به تروریسم می‌کنند آن وقت در مقابل، دولت تروریستی صهیونیستی کودک‌کش را مورد حمایت خود قرار داده‌اند. با این چنین سیاستی چگونه می‌شود معامله و مذاکره کرد و به توافق رسید؟»