16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

ترکیه دو نقطه مرزی خود را با ایران به دلایل «اقدامات تروریستی» بست

ترکیه می‌گوید که به دنبال افزایش اقدامات تروریستی در این کشور مجبور به بستن دو منطقه مرزی خود با ایران شده است.
خبرگزاری دولتی ترکیه، آناتولی، روز چهارشنبه 18 شهریورماه گزارش داد که بستن مرزهای ترکیه با ایران به دلیل مشکلات امنیتی صورت گرفته است.
این گزارش می‌افزاید که مرزهای دو کشور دوباره باز خواهند شد، اما اشاره‌ای به زمان آن نکرده است.
با این حال وزیر تجارت و گمرک ترکیه در گفت‌وگو با پایگاه خبری «خبر ترکیه» در این مورد گفت: «به دنبال اقدامات جدید تروریستی که منجر به گروگان گرفته شدن 20 مامور گمرکی شده است، ترکیه سه نقطه مرزی خود را بسته است».
جناب آشچی در ادامه تصریح کرد که گذرگاه‌های مرزی «کاپی کوی» در منطقه وان، همچنین نقاط مرزی «اسن دره» در منطقه یوکسکوا (هر دو گمرک هم مرز ایران هستند) و «اوزوملوک» (مرز ترکیه و عراق) در منطقه چوکورجا ترکیه بسته شده است.
روز یکشنبه عملیات بمبگذاری در منطقه یوکسوا باعث کشته شدن 16 پلیس ترکیه شده بود.
جناب آشچی گفت که تردد از این نقاط مرزی فعلا امکان پذیر نیست، اما در اولین فرصت فعالیت آن‌ها از سر گرفته خواهد شد.
وی گفت که فعلا 10 مامور گمرک ترکیه در اسارت ستیزه جویان هستند و امیدواریم که آن‌ها نیز آزاد شوند.
ترکیه در دو ماه اخیر شاهد ناآرامی‌هایی زیادی بوده است؛ از جمله درگیری ارتش این کشور با جدایی‌طلبان کرد. در این شرایط گزارش‌های متعددی از حمله به وسایل نقلیه سنگین ایرانی در نواحی مرزی ترکیه منتشر شده است.
محمدجواد عطرچیان، مدیر کل ترانزیت و حمل و نقل جاده‌ای وزارت راه ایران، اوایل شهریورماه اعلام کرد که در یک ماه گذشته 9 بار به خودروهای ایرانی در خاک ترکیه حمله شده است.
سفیر ترکیه در تهران روز 29 مرداد به دلیل ادامه حملات به کامیون‌ها و اتباع ایرانی در این کشور به وزارت خارجه ایران احضار شد. این وزارتخانه همچنین ایرانی‌ها را از سفر زمینی به ترکیه منع کرده است.
ایران قبلا نیز 18 مرداد ماه در پی کشته شدن یکی از اتباع ایرانی در یکی از این حملات، سفیر ترکیه را به وزارت خارجه احضار کرده بود.
احمد داوود اوغلو نخست‌وزیر ترکیه روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای در حساب توییتر خود نوشت: «آسیب رساندن به اموال غیرنظامیان، مراکز احزاب سیاسی و همچنین رسانه‌ها پذیرفتنی نیست. هدف تروریست‌‌ها ایجاد فتنه و تضعیف پیوند برادری بین ملت ماست. نیروهای امنیتی و قوه قضائیه در چارچوب قانون تروریست‌‌ها را مجازات خواهند کرد».
به گزارش خبرگزاری آناتولی، وی که پیش از این در تشییع جنازه شهدای حملات تروریستی در شهر «وان» شرکت کرده بود در مورد این مراسم گفت که «بار دیگر شاهد ایستادگی شانه به شانه و با عزم راسخ ملت‌مان در برابر تروریسم در شهر وان بودم. مبارزه مشترک ما علیه ترور، به پیوند برادری ما توانایی می‌بخشد