16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

احمد جنتی: ارتشاء در برخی دستگاه‌های اداری و قضایی بیداد می‌کند

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، روز پنجشنبه شرایط اجتماعی ایران را عامل موثر در خشکسالی دانست و گفت که رشوه‌خواری و بی‌قانونی در برخی دستگاه‌های اداری و قضایی کشور بیداد می‌کند.
اظهارات آقای جنتی را خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز پنج‌شنبه اول مرداد بازتاب داده است که با انتقاد شدید از شرایط اجتماعی ایران همراه بوده است.
به گفته این مقام جمهوری اسلامی، «گناهان متعددی گریبان جامعه امروز ما را گرفته است…و چرا نباید باور کرد که خشکسالی‌ها، عدم نزول برکات و قحطی ناشی از گناهان است» از آن رو که «گناه باعث می‌شود بلا بر انسان نازل شود».
ایران با بحران خشکسالی مواجه است که صدمات شدیدی را به محیط زیست کشور وارد آورده و از جمله تالاب‌ها و دریاچه‌های متعددی را خشکانده است، مانند دریاچه بختگان، هامون، ارومیه و تالاب گاوخونی.
در این حال آقای جنتی شرایط اجتماعی ایران را ناگوار خوانده و گفته است که این مسئله «موجب قطع رحمت الهی و غضب او» شده است.
وی اظهار داشت: «در زمینه مسائل اجتماعی، وضع ما خیلی بد است. بی‌نظمی و بی‌قانونی و ارتشاء در برخی از دستگاه‌های اداری و قضایی بیداد می‌کند و رباخواری به شدت شایع شده است. برخی از بانک‌ها رسماً ربا می‌دهند. در بازار رسماً ربا می‌خورند. ربایی که حکم آن از زنای با محارم هم بدتر است».
ایران در شمار کشورهایی است که بالاترین میزان فساد اداری را دارد، به‌طوری که در گزارش سال 2013سازمان شفافیت بین‌المللی، از میان 177 کشور جهان رتبه 144 را به خود اختصاص داد.
این آمار اما در سال 2014 اندکی بهبود یافت و ایران به رتبه 136 ارتقا پیدا کرد.
رییس سازمان بازرسی کل کشور ایران نیز در اظهارات اخیر خود با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های نظارتی در مبارزه با فساد عنوان کرده که «این چند سال اخیر قانون در ایران مغفول مانده است».