16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

دفتر آیت الله خامنه‌ای انتساب مواضع به او درباره پرونده اتمی را ‘فاقد اعتبار’ اعلام کرد

دفتر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، انتساب مواضع به او درباره پرونده اتمی را “فاقد اعتبار” اعلام کرده است.
بیانیه دفتر آیت الله خامنه ای روز دهم شهریور (اول سپتامبر) منتشر شده و علت آن “انعکاس مطالبی در خصوص دیدگاه ها و نقطه نظرهای” رهبر ایران درباره “جمع‌بندی مسائل هسته ای” در رسانه ها عنوان شده است.
دفتر آیت الله خامنه ای در این بیانیه گفته “مواضع معظم له در رابطه با این موضوع، صریح، شفاف و بدون تأویل در سخنرانی ها و فرمایشات ماههای اخیرشان، خصوصاً در روز بیستم فروردین، دیدار دانشجویان دانشگاه امام حسین، دیدار کارگزاران نظام در ماه مبارک رمضان، و روز عید سعید فطر اعلام شده و در اختیار همگان قرار دارد. لذا انتساب هر مطلبی که خارج از این چارچوب باشد، فاقد اعتبار است.”
در هفته های اخیر پس از رسیدن ایران و گروه 5+1 به توافق نهایی اتمی، برخی از چهره ها و رسانه های نزدیک به آیت الله خامنه ای، با ذکر نقل قول هایی از او گفته اند که رهبر ایران از جزئیات این توافق رضایت ندارد.
حدود دو هفته پیش، حسین شریعتمداری، مدیر مسئول و نماینده آیت الله خامنه ای در موسسه کیهان با ذکر اینکه رهبر ایران از “عواقب فاجعه‌آفرین” توافق جامع هسته ای مطلع است گفت: “با جرأت می‌توان گفت که ایشان به هیچ وجه از متن تهیه شده راضی نیستند.”
آقای شریعتمداری در سرمقاله 24 مرداد روزنامه کیهان نوشته بود که اگر آقای خامنه ای از توافق هسته ای راضی بود تأکید یک ماه پیش او در خطبه های نماز عید فطر مبنی بر اینکه “متن تهیه شده تصویب بشود یا نشود از اصول انقلاب دست نخواهیم کشید” ضرورتی نداشت.
اظهارات آقای شریعتمداری از سوی برخی، نشانه آغاز مخالفت رهبر ایران با توافق به دست آمده تفسیر شده بود.
رهبر ایران، پس از توافق جامع اتمی که از سوی مذاکره کنندگان ایرانی برجام نامگذاری شده، ضمن پرهیز از اظهارنظر مستقیم در مورد محتوا و خودداری از اتلاق نام “توافق” از تلاش های مذاکره کنندگان تقدیر کرد و از لزوم بررسی دقیق “متنی که فراهم آمده” در “مسیر قانونی پیش‌بینی شده” سخن گفت.
از جمله آیت الله خامنه ای در دیدار هفته گذشته خود با اعضای هیات دولت ایران گفته بود: “پایان دادن به مذاکرات هسته‌ای یکی از کارهای بسیار مهمی است که انجام شده و امیدواریم که اگر در این زمینه برخی مسائل و مشکلاتی هم وجود دارد، برطرف شود.”