16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

سفیر ایران: امسال سال شکوفایی روابط ایران و فرانسه است

در آستانه سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران، سفیر ایران در این کشور، امسال را «سال شکوفایی» روابط دو کشور خواند و گفت که از حدود یک سال پیش «شاهد علائم مثبتی» از سوی دولت و وزیر خارجه این کشور برای «گشایش» همکاری‌ها بوده‌ایم.
علی آهنی، روز دوشنبه ۵ مرداد، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دولتی ایرنا همچنین خبر داد که «اخیراً جلسه مهمی» در وزارت خارجه فرانسه برای «تشویق» شرکت‌های این کشور به برقراری ارتباط با ایران برگزار شده‌است.
وی دربارهٔ موضع «سخت‌تر» فرانسه در مذاکرات اتمی با ایران نیز گفت که نگاه دولت این کشور به جمهوری اسلامی از یک سال گذشته «تحول مثبت، هر چند آرامی» داشته و نقش فرانسه برای دست‌یابی به توافق هسته‌ای «غیرقابل انکار بوده‌است.»
آقای آهنی با اشاره به آنچه «ملاحظات فرانسه» در مواجهه با اسرائیل و کشورهای عربی توصیف کرد، افزود: «فرانسه موضع سخت خود را این‌طور توجیه می‌کرد که بایستی به یک توافق محکم دست یافت که هم ضمانت اجرایی داشته باشد و هم اینکه بهانه به دیگر کشورهای منطقه ندهد که بخواهند به دنبال دست‌یابی به فناوری هسته‌ای غیرصلح‌آمیز بروند.»
وی مبارزه با گروه «حکومت اسلام» (داعش سابق) را «یکی از موضوعات مورد علاقه مشترک» بین ایران و فرانسه دانست و گفت که در سفر وزیر خارجه فرانسه در این باره گفت‌وگو خواهد شد.
لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، این هفته در سفری رسمی به تهران با مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو می‌کند.
این برای اولین بار طی 12 سال گذشته‌است که وزیر خارجه فرانسه به تهران سفر می‌کند.
آقای فابیوس گفته‌است که موضع سخت فرانسه در مذاکرات هسته‌ای بر گسترش روابط اقتصادی با ایران در دوران بعد از تحریم‌ها تأثیر منفی نخواهد داشت.
با این حال در روزهای گذشته رسانه‌ها و تعدادی از شخصیت‌های اصولگرا به سفر وزیر خارجه فرانسه اعتراض کرده‌اند و از جمله رضا تقوی، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، آقای فابیوس را «صهیونیست» خوانده‌است.
سفیر ایران در فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود گفت که تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا شرکت‌های فرانسوی را «زمینگیر کرد.»
وی تأکید کرد که شرکت‌های فرانسوی نیاز به «تلاش مضاعفی» برای «ترمیم و جبران» غیبت خود در بازار ایران دارند و «پیشنهادهای رقابتی و تأمین تسهیلات اعتباری از سوی آنان می‌تواند کمک‌کننده باشد