16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

فدریکا موگرینی به ایران می‌رود

سفر مقام‌های اروپایی به تهران همچنان در حال افزایش است. هفته آینده فدریکا موگرینی و لوران فابیوس به تهران خواهند رفت و مدتی بعد نیز مقام‌های ارشد ایتالیا و اتریش به ایران سفر خواهند کرد.
سفر پیاپی مقام‌های غربی به ایران که در پی توافق وین به جریان افتاده همچنان ادامه دارد. سفر عنقریب فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا به تهران از جمله سفرهای مطرح در خبرهاست.
بنا بر بیانیه اتحادیه اروپا موگرینی قرار است روز سه‌شنبه (28ژوئیه/ 6 مرداد) به تهران سفر کند و در رابطه با مسائل بین‌المللی، روابط متقابل و پیشرفت توافق هسته‌ای با مقام‌های ایران به گفت‌وگو بپردازد. او قبل از تهران به ریاض خواهد رفت تا در آنجا با دادان اطمینان خاطر به مقام‌های عربستان آنها را متقاعد کند که توافق هسته‌ای با ایران به ضرر این کشور نخواهد بود. عربستان در کنار اسرائیل از منتقدان سرسخت توافق هسته‌ای با ایران به شمار می‌رود.
موگرینی از اواخر سال 2014، بعد از کناررفتن کاترین اشتون نمایندگی گروه 5+1 را در مذاکرات هسته‌ای با ایران بر عهده گرفت. بیانیه مربوط به توافق اخیر وین نیز توسط وی و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران قرائت شد.
روز چهارشنبه همچنین اعلام شد که دو مقام بلندپایه ایتالیایی نیز در پی توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت عمده جهان راهی تهران می‌شوند.
پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه و فدریکا گوییدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا قرار است 4 اوت (13 مرداد) در راس هیأتی برای سفری دو روزه عازم تهران شوند.
ایتالیا تا پیش از اعمال تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه ایران از سال 2012 یکی از طرف‌های عمده تجاری ایران و از خریداران اصلی نفت این کشور در اروپا به شمار می‌رفت. حضور وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در هیأت اعزامی نشانه‌ای از علاقه این کشور به بسط دوباره تبادلات اقتصادی با ایران تلقی می‌شود