16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌ها؛ عمان – ایران؛ شاگردان کی‌روش پا پس نمی‌کشند

در روزی‌که تیم‌ ملی ایران برای حفظ صدرنشینی و شکست طلسم 14 ساله پیروز نشدن برابر عمان در خانه این حریف عربی به میدان می‌رود، هدف شاگردان کی‌روش برتری در خارج از خانه و هدیه این برد به هادی نوروزی است.
به گزارش خبرگزاری مهر، هفته پنجم و پایانی دور رفت از مرحله انتخابی رقابتهای فوتبال جام جهانی 2018 – روسیه و جام ملت‌های 2019- امارات فردا پنجشنبه با برگزاری 15مسابقه پیگیری می‌شود که اکثر این بازی‌ها به نوعی رقابت تیم‌های مدعی گروه‌های هشت‌گانه برای صدرنشینی است.
در گروه A عربستان با امارات، در گروه B استرالیا با اردن، در گروه C قطر با چین، در گروه D عمان با ایران، در گروه E سوریه با ژاپن و در گروه G کویت با کره‌جنوبی به مصاف هم می‌روند که برنده این بازی‌ها در گروه خود یا صدر جدول را حفظ کرده و یا به صدر جدول صعود خواهند کرد.
البته در گروه H هم کره‌شمالی صدرنشین، درحالی میزبان فیلیپین رده سومی است که در صورت شکست در این بازی و پیروزی ازبکستان برابر بحرین، این تیم صدرجدول را از دست می‌دهد و ازبکستان صدرنشین جدید این گروه خواهد بود. در گروه F هم تنها یک بازی بین دو تیم ویتنام و عراق برگزار می‌شود که عراقی در صورت برتری در این مسابقه مهم به صدر جدول می‌رسند اما ویتنامی‌ها با گرفتن این 3 امتیاز خانگی، تنها تا رده دوم صعود خواهند کرد.
ایران و عمان، نبردی برای صدرنشینی
تساوی عمان برابر گوام و برتری ایران مقابل هند، شاگردان کارلوس کی‌روش را به صدر جدول رده‌بندی گروه D فرستاد، آنهم به لطف تفاضل گل بیشتر. حالا دیدار عمان و ایران در شهر مسقط اهمیت به مراتب بیشتری پیدا کرده زیرا میزبان عربی تنها در صورت پیروزی در این مسابقه به صدرجدول می‌رسد اما هر نتیجه دیگری، باعث صدرنشینی ایران می‌شود.
تیم‌های ایران و عمان تا به حال 10 مرتبه در تورنمنت‌های مختلف برابر هم به میدان رفتند که حاصل آن 5 برد برای ایران، 3 تساوی و 2 برد برای عمان بوده است. آخرین برد ایران به رقابتهای جام ال‌جی در سال 1380 باز می‌گردد اما عمانی‌ها فاتح تقابل آخر دو تیم بوده‌اند.
حالا شاگردان کارلوس کی‌روش در روزی که می‌خواهند برد مسابقه را به روح هادی نوروزی کاپیتان فقید تیم فوتبال پرسپولیس تقدیم کنند، در صورت برتری در این بازی، ضمن تحکیم جایگاهش در صدر، شانس خود را برای صعود به مرحله بعدی جام افزایش می‌دهد.
آزمونی دشوار برای جوانان ایران
با آغاز مسابقات انتخابی جام جهانی 2018 – روسیه و جام ملت‌های 2019 – امارات، کارلوس کی‌روش در تصمیمی منطقی و ارزشمند، دست به جوانگرایی در تیم ایران زد و در بازی با ترکمنستان، گوام و هند به جوانانی از جمله مهدی ترابی، سعید عزت‌اللهی، کاوه رضایی، امید عالیشاه، محمدحسین کنعانی، عزت‌الله پورغاز، علیرضا بیراوند و مهدی طارمی بازی داد، همچنین فرصت بیشتری را در اختیار نفراتی از جمله سردار آزمون، مرتضی پورعلی‌گنجی، رامین رضائیان، وریا غفوری و وحید امیری قرار داد.
سرمربی پرتغالی تیم ملی همچنین در این اردو از رشید مظاهری و میثم مجیدی دعوت کرد تا تجربه بیشتری را به دست آورده و در آینده بتوانند به تیم ملی کمک کنند؛ اتفاقی که در مجموع به سود آینده فوتبال ملی کشورمان خواهد بود.
البته برخلاف سه بازی نخست، دیدار با عمان که اصلی‌ترین رقیب ایران در این مرحله از مسابقات است و در خانه از تیم کشورمان پذیرایی می‌کند، یک رقابت سخت و سرنوشت‌ساز است، به همین دلیل هرکدام از جوانان فعلی تیم ملی که به میدان فراخوانده شوند، در آزمونی دشوار و بزرگ کسب تجربه خواهند کرد و شاید با ارائه بازی قابل قبول، جای خود را در ترکیب اصلی تیم ملی بیش از گذشته باز کنند.