16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

تیم ملی فوتسال زنان ایران در جمع چهار تیم برتر آسیا

تیم ملی فوتسال زنان ایران به عنوان صدرنشین گروه A راهی مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی 2015 آسیا شد.
ایران در آخرین دیدارش از دور گروهی به مصاف تیم بی‌شکست مالزی رفت که میزبانی این مسابقات را بر عهده دارد. نتیجه این مسابقه با حساب 4 بر دو به سود ایران رقم خورد.
ایران با ترکیب فرزانه توسلی،‌ فرشته کریمی،‌ نسیمه غلامی (کاپیتان) ، فهیمه زارعی و فاطمه اعتدادی بازی را آغاز کرد.
اعظم آخوندی،‌ طاهره مهدی‌پور ،‌ سحر پاپی، سارا شیربیگی،‌ زهره میثمی ، سپیده زرین‌راد،‌ سهیلا ملمولی،‌ مهسا نظری و نغمه مرادی بازیکنان ذخیره ایران بودند.
فهمیه زارعی در نخستین دقیقه ایران را پیش انداخت. یک ربع بعد، مالزی از روی نقطه پنالتی بازی را به تساوی کشید و همین نتیجه تا پایان نیمه نخست پابرجا بود. در نیمه دوم سپیده زرین‌راد و فرشته کریمی 2 بار، موفق به گلزنی شدند. مالزی اما با وجود تلاش مستمر برای جبران گل‌های خورده، فقط یکی از گل‌ها را پاسخ داد.
با این برد ایران 9 امتیازی شد و به عنوان تیم اول از گروهش صعود کرد. ایران برای راهیابی به فینال، جمعه به مصاف تایلند تیم دوم گروه B خواهد رفت. مالزی و ژاپن نیز دیگر دیدار نیمه نهایی را برگزار می‌کنند.
تیم زنان ایران پیش از این با نتیجه 6 بر صفر در برابر هنگ کنگ و 1-9 مقابل ازبکستان به برتری رسیده بود.
در گروه دوم، ژاپن که عنوان قهرمانی بازی‌های داخل سالن قهرمانی آسیا را در اختیار دارد، در دیداری یکطرفه از سد تایپه گذشت. تایلند نیز در مصافی نزدیک با نتیجه 2-1 ویتنام را از پیش رو برداشت.
این مسابقات، نخستین دوره مسابقات فوتسال بانوان آسیاست اما پیش از این، تیمهای زنان آسیا در رشته فوتسال، چهار دوره در مسابقات بازی‌های داخل سالن به مصاف هم رفته بودند.
در آخرین دوره که سال 2013 در اینچئون به انجام رسید، ایران با هدایت شهرزاد مظفر به فینال رسید و در دیداری نزدیک با شکست 1-2 مقابل ژاپن روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد. پس از آن مسابقات، مظفر از سمت خود برکنار شد.
ژاپن سه عنوان قهرمانی و ازبکستان نیز یک جام قهرمانی از بازی‌های داخل سالن را در اختیار دارد. تایلند که حریف ایران در قهرمانی آسیاست، دو بار نایب قهرمان بازی‌های داخل سالن شده و دو دوره نیز در رده سوم ایستاده.
پیش از شروع مسابقات امسال، نیلوفر اردلان به دلیل آنچه مخالفت همسرش با خروج او از کشور اعلام کرد، از همراهی تیم ملی بازماند. موضوعی که بازتابی گسترده در رسانه‌های رسمی و مجازی داشت.
فروزان سلیمانی سرمربی ایران که فرشته کریمی را یکی از 10 بازیکن برتر جهان می داند، درباره نتایج تیمش گفته است: ازبکستان در این دوره از مسابقات اصلاً خوب نبود. ما سه بازی در تهران با این تیم داشتیم و به ارزیابی خوبی رسیدیم.
سلیمانی پیش از مسابقه با مالزی یادآور شده بود: «بازی‌های مالزی را دو سال پیش دیده بودیم. این تیم نسبت به گذشته پیشرفت خوبی داشته. اما چیزی که ما می‌خواهیم صدرنشینی است و با استراتژی خاصی در برابر این تیم به زمین خواهیم رفت.»
درخشش زنان فوتسالیست ایرانی در شرایطی رقم خورده است که بازیکنان تیم ملی با مشکلات فراوانی مانند بی توجهی باشگاه‌ها، فقدان درآمد مالی در لیگ، تبعیض در پاداش موفقیت‌های آسیایی بین زنان و مردان، عدم پابندی تیم‌ها به قراردادهای رسمی و کمبود بازی‌های بین‌المللی مواجه‌اند