16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

فروزان، بازیگر سینمای قبل از انقلاب ایران درگذشت

فروزان، ستاره سینمای قبل از انقلاب ایران، روز یکشنبه چهارم بهمن در ایران درگذشت. او هنگام مرگ 78 سال داشت.
فروزان که نام اصلی‌اش پروین خیربخش بود، در سال 1316 در انزلی متولد شد. او بازیگری در سینما را در سال 1342 و با حضور در فيلم «ساحل انتظار» به كارگردانی سيامك ياسمی آغاز کرد.
فروزان در سال 1344 در همکاری دیگری با سیامک یاسمی، در یکی از مهمترین فیلم‌های کارنامه سینمایی خود یعنی «گنج قارون» حضور یافت و به یکی از مهمترین بازیگران زن سینمای آن دوران تبدیل شد.
این بازیگر در طول دوران بازیگری‌اش، بیشتر در آثار تجاری آن سال‌ها بازی کرد و همراه با فردین،‌ از ستارگان آثار موسوم به فیلمفارسی بود.
با این حال در کارنامه‌ فروزان چند فیلم متفاوت از بقیه نیز به چشم می‌خورد که حاصل همکاری او با کارگردانانی چون داریوش مهرجویی و علی حاتمی است.
او در دهه 50 مسیر متفاوتی را در انتخاب‌هایش پیش گرفت و گزیده‌کارتر از دهه 40 به فعالیت پرداخت.
فروزان در سال 1350در فیلم «باباشمل» ‌ساخته علی حاتمی حضور یافت که حاصل این همکاری، دریافت جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره سپاس بود.
البته فروزان پیشتر و در سال 1348 به خاطر فیلم «تنگه اژدها» ساخته سیامک یاسمی،‌ این جایزه را به خود اختصاص داده بود.
از دیگر آثار قابل ذکر این بازیگر در دهه 50، می‌توان به «قلندر» ساخته علی حاتمی، «دشنه» به کارگردانی فریدون گله و البته «دایره مینا» ساخته داریوش مهرجویی اشاره کرد.
«دایره مینا» با بازی فروزان، سعید کنگرانی، عزت‌الله انتظامی و علی نصیریان در سال 1353 ساخته شد اما به خاطر مضمونش چهار سال توقیف بود. این فیلم که مهمترین اثر کارنامه این بازیگر است، سرانجام در سال 1357 و برای مدت کوتاهی به اکران عمومی درآمد.
«سرسپرده» ساخته ایرج قادری آخرین فیلمی بود که فروزان قبل از انقلاب در آن به عنوان بازیگر حضور یافت. او پس از انقلاب ترجیح داد در ایران بماند و همانند برخی دیگر از بازیگران مطرح آن سالها، خانه‌نشین شده و سکوت اختیار کند.
این ستاره سینمای قبل از انقلاب، پس از انقلاب نه در محافل و مجامع دیده شد و نه مصاحبه و گفت‌وگویی از او انتشار یافت.
فروزان در دو دهه فعالیت مستمر‌ش در سینمای ایران،‌ در 58 فیلم سینمایی به عنوان بازیگر حضور یافت که بیشترینش با سیامک یاسمی به عنوان کارگردان است.
گفته می‌شود مراسم خاکسپاری این ستاره سینمای قبل از انقلاب، روز دوشنبه پنجم بهمن‌ماه، توسط دوستان و آشنایان نزدیک او برگزار شده است.