16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

قطر سفیر خود در ایران را فراخواند

در تازه‌ترین تحول در ادامه بحران دیپلماتیک میان کشورهای عربی و ایران، قطر نیز سفیر خود در ایران را فراخواند.
خبرگزاری رویتر به نقل از ابراهیم عبدالرحمان الحمر، رئیس اداره آسیای وزارت خارجه قطر این وزارتخانه در راستای محکومیت حملات به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران، سفیر خود در این کشور را فراخوانده است..
پیشتر عربستان سعودی، سودان و بحرین رابطه دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده بودند و امارات عربی متحده رابطه‌اش را به سطح کاردار کاهش داده بود.
کویت هم روز گذشته سفیر خود را از ایران فرا خواند.
پس از اعلام قطع رابطه عربستان سعودی، سودان و بحرین این شایعه مطرح شد که جیبوتی نیز رابطه خود را قطع کرده، اما مقامات رسمی این کشور آفریقایی تا دیروز این خبر را تائید نمی‌کردند.
وزارت ضمن محکومیت حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران، نسبت به “دخالت ایران در کشورهای عربی” به سفیر ایران هشدار داد.
پیشتر اعلام شده بود که اردن سفیر خود در ایران را فراخوانده که خبرگزاری‌ها خبر خود را تصحیح کردند.
جیبوتی در شرق آفریقا در کنار تنگه باب المندب (آبراه میان خلیج عدن و دریای سرخ) قرار دارد و پیشتر رابطه خوبی با ایران داشت.
تنها پایگاه نظامی آمریکا در قاره آفریقا در این کشور عمدتا مسلمان نشین قرار دارد.
روز شنبه، 12 دی شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه معترض در عربستان اعدام شد. مقام‌های ایرانی و مراجع شیعه بارها خواستار توقف اجرای حکم آقای نمر شده بودند. اعدام او در ایران واکنش‌های گسترده‌ای داشت.
شماری از معترضان در مشهد و تهران با مواد آتش‌زا به ساختمان کنسولگری و سفارت عربستان حمله کردند که با واکنش شدید عربستان و برخی دیگر از کشورهای عربی روبه‎رو شد.

Leave a comment