16661 Ventura Blvd, Encino, CA 91436

غفلت نهادهای اطلاعاتی از بررسی فیس‌بوک عامل کشتار کالیفرنیا

تاشفین مالک، یکی از عوامل کشتار سن‌برناردینو پیش از ورود به آمریکا، در فیس‌بوک از گروه‌های جهادی حمایت کرده بود. طبق تحقیقات جدید، نهادهای اطلاعاتی آمریکا در روند بررسی تقاضای ویزای او از این پیام‌ها غافل مانده‌اند.
تاشفین مالک و سید رضوان فاروق سال گذشته در عربستان با هم ازدواج کرده بودند
تاشفین مالک، یکی از عوامل کشتار سن‌برناردینو، دستکم در پیغام خصوصی به دو گروه از دوستان پاکستانی‌اش در سال‌های 2012 و 2014نسبت به گروه‌های جهادی ابراز حمایت کرده و گفته بوده است که امید دارد روزی به جبهه جنگ آنان بپیوندد.
تاشفین مالک ژوئیه سال 2014از طریق روادید K-1 معروف به روادید ازدواج به آمریکا آمده بود. مأموران اف‌بی‌آی در جریان تحقیقات خود در مورد اینکه آیا وی و همسرش سید رضوان فاروق در تماس مستقیم با سازمان‌های شبه‌نظامی بوده‌اند، به این پیام‌ها برخورده‌اند.
به نوشته روزنامه “لس‌آنجلس تایمز” این برای نخستین بار است که کارکنان اطلاعاتی و امنیتی آمریکا از فعالیت‌های تهدیدآمیز در شبکه‌های اجتماعی غافل مانده و تشخیص نداده‌اند که تاشفین مالک پیش از آنکه درخواست ویزای آمریکا را بدهد، تهدیدی بالقوه برای امنیت این کشور به شمار می‌رفته است.
یک مقام امنیتی به این روزنامه گفته است که این پیغام‌ها “تماس‌های خصوصی وی (مالک) با گروه کوچکی از دوستانش در پاکستان” بوده است. او اضافه کرده است که این پیغام‌ها به زبان اردو (زبان رسمی پاکستان) نوشته شده بودند.
تاشفین مالک و سید رضوان فاروق در جریان حمله‌ای مسلحانه در روز (2 دسامبر/ 11 آذر) به یک مجتمع بهزیستی در سن‌برناردینو واقع در کالیفرنیا، موجب مرگ 14 تن و زخمی شدن بیش از 20 نفر دیگر شدند.
اف‌بی‌آی این حمله را در رده حملات تروریستی طبقه‌بندی کرده‌ است. جیمز کومی رئیس اف‌بی‌آی با این حال گفته است که هنوز شواهدی مبنی بر اینکه گروه تروریستی “دولت اسلامی” تا پیش از کشتار سن‌برناردینو از وجود این زوج باخبر بوده، در دست نیست.
فاروق متولد آمریکا و فرزند یک زوج مهاجر پاکستانی بود. او و تاشفین مالک سال گذشته در عربستان سعودی با یکدیگر ازدواج کردند. این زوج مهاجم در درگیری با مأموران پلیس، چندین ساعت پس از کشتار سن‌برناردینو کشته شدند.